“Виконати обіцянку. Заплати гроші”, “Уряд Румунії та dm. Президент, будь ласка, виконайте свої обіцянки перед українськими біженцями” або “Біженці приїхали з надією, а поїхали з боргами” – ось лише деякі з повідомлень, написаних на плакатах, йдеться в матеріалі HotNews.ro.
Основна проблема, на яку скаржаться протестувальники, – це затримка з отриманням державної допомоги. У квітні 2023 року була створена нова програма допомоги українським біженцям, за якою гроші надходять безпосередньо бенефіціарам.
Раніше, за програмою “50/20” (50 леїв на проживання та 20 леїв на харчування), гроші проходили через посередників: румунів, які приймали українців.
Постанова передбачає менші суми та суворіші критерії, ніж раніше. Щоб отримати допомогу, біженці повинні відповідати кільком умовам: “вони повинні бути зареєстровані в одному з повітових агентств зайнятості або в агентстві зайнятості муніципалітету Бухареста, або, якщо це можливо, бути працевлаштованими в Румунії”, а також віддати своїх дітей на навчання в будь-яку форму освіти.
“Я працюю легально, але моєї зарплати вистачає лише на їжу, а не на оренду житла. Я виконав умови уряду, чому вони не можуть?”, – каже в мікрофон біженець з України.
З хустками на шиї, з дітьми на руках і червоними щоками, люди на площі Конституції вимагають своїх прав.
Тетяна – одна з протестувальниць. Вона приїхала в країну в липні минулого року з Одеси. Вона мати-одиначка і приїхала сюди з шестирічним сином та матір’ю.
Раніше вона працювала в економіці, але не знайшла тут нічого, що відповідало б її колишнім заняттям. Крім того, вона потребує спеціальної програми, щоб забрати дитину зі школи.
Вона не отримувала державної допомоги з червня. І навіть тоді це була лише половина. “Деякі люди взагалі нічого не отримали в червні, навіть цієї половини”.
Тетяна сподівається, що їхні проблеми не залишаться непоміченими. “Я сподіваюся, що уряд побачить наші проблеми. Минулого разу ми ходили до Міністерства закордонних справ, де нам сказали, що не знають про наші проблеми. Сказали, що вони отримали гроші і що з нами все гаразд. Вони направили нас до Міністерства фінансів, до мерії, щоб ми довели їм, що ми не отримали грошей”.
Після всіх цих поїздок Тетяна отримала ті 50% від липневої суми. “Це було так… ніби нам зробили маленький подарунок”, – зі сміхом каже Тетяна.
Проблеми біженців з інвалідністю
Серед протестувальників були люди з інвалідністю, які скаржилися на те, що досі не отримали гроші, призначені для опікуна – людини, яка доглядає за інвалідом.
Віктор перебуває в такій ситуації. Він приїхав до Румунії рік і вісім місяців тому. Він не працює, тому що повинен піклуватися про своїх двох дітей: один з них інвалід, іншому три роки.
“Ми намагалися подати заяву на отримання допомоги по інвалідності, але це дуже складно…”.
Національний орган з питань захисту прав осіб з інвалідністю (ANPD) у відповіді журналістам Context.ro підтверджує, що для отримання посвідчення про інвалідність українські біженці повинні пройти нову процедуру оцінки в Румунії, навіть якщо у них є такий документ, отриманий в Україні.
“Тут дуже важко дізнатися ступінь інвалідності. Навіть якщо він на інвалідному візку, він повинен чекати на цю довідку три місяці”, – додає організатор протесту.
Виступивши по черзі, вони вишикувалися в чергу, щоб заповнити папери, які потраплять на стіл Сенату зі своїми скаргами та вимогами. Вони сподіваються піти з надією, а не з боргами.
Коли почалися проблеми для українських біженців
Блокування почали з’являтися відтоді, як минулого року стартувала програма 50/20. Кожному біженцю було виділено 50 леїв на проживання та 20 леїв на харчування. Гроші не надходили безпосередньо українцям, а проходили через руки румунських громадян, які їх приймали.
Витрати на цю програму склали 1,4 млрд леїв, але централізованого списку біженців, які отримали цю підтримку, не існує. Багато людей все ще чекають на отримання невиплачених сум з 2022 року, хоча програма закінчилася в травні.
Тож у квітні 2023 року була створена нова програма допомоги для українських біженців, за якою гроші надходитимуть безпосередньо до них. Вона передбачає менші суми та суворіші критерії їх надання, ніж попередні.
Щоб отримати допомогу, біженці повинні відповідати кільком умовам: вони повинні “бути зареєстровані в одному з повітових агентств з працевлаштування або в агентстві з працевлаштування муніципалітету Бухареста, або, де це можливо, бути працевлаштованими в Румунії”, а їхні діти повинні бути зараховані до навчальних закладів.
Але гроші не дійшли до них і цього разу, тому деякі українські біженці були змушені повернутися в бомбардовані райони, оскільки румунська держава заблокувала їхню допомогу, повідомляє Context.ro.
Незважаючи на отримання європейських грошей на управління ситуацією з біженцями, влада закуповувала маски, комбінезони та інші засоби захисту, характерні для пандемії, у лютому 2023 року. Йдеться про програму REACT-EU, з якої Румунія могла б використати гроші для допомоги українцям. Журналісти Context.ro з’ясували, що станом на вересень Румунія мала понад 1,5 мільярда євро невитрачених коштів з цієї програми.