Портал Yavp.pl, а слідом за ним і частина українських онлайн-ЗМІ поширили новину про те, що “громадяни України дедалі менше задоволені роботою в Польщі”.
При тому, що фактологічної помилки тут немає, все ж таки наявні ознаки використання маніпулятивних заголовків.
Справа в тому, що новина посилається на дослідження “Jak Ukraincy oceniaja prace w Polsce?”, проведене компанією ОТТО Work Force Central Europe. В якому дійсно йдеться про зменшення на 4%, з 79% до 75% кількості тих, хто задоволений роботою в Польщі. І хоча ця інформація вказана в тексті новини, ми вважаємо, що в такій чутливій сфері використовувати більш коректні заголовки.
Насправді, Томаш Дудек, керуючий директор OTTO Workforce у Центральній Європі, заявив, що “наприкінці 2023 року 75% тимчасових працівників з України заявили, що задоволені своєю роботою в нашій країні. Це на 4 відсоткові пункти менше, ніж у 2022 році, і на 10 відсоткових пунктів порівняно з 2021 роком. На громадян України впливає висока вартість життя в Польщі. Незважаючи на це, аж 56% опитаних жертвують хоча б невелику частину грошей, які вони заробляють у Польщі, своїй родині на батьківщині. На жаль, працівники з України не готові до переїзду в інше польське місто. Вони б не зважилися на це, навіть якби отримали кращу пропозицію про роботу – так декларують 59% опитаних.”
Рівень задоволеності українських працівників роботою та життям у Польщі за останні кілька років змінювався досить динамічно. З 2017 року в Польщі спостерігається тенденція до зниження задоволеності роботою. Саме тоді показник досяг свого максимуму (94%). Тоді, у 2021 році, можна було спостерігати певне зростання задоволеності українцями роботою в Польщі. Слід припустити, що громадяни України після складного часу пандемії вкотре оцінили свободу вибору та можливість працювати в Польщі.
“З початку війни в Україні у 2022 році ми знову спостерігаємо тенденцію до зниження цього аспекту. На кінець 2023 року 75% опитаних заявили, що задоволені своєю роботою в нашій країні, що означає зниження на 4 відсоткові пункти порівняно з 2022 роком та на 10 відсоткових пунктів порівняно з 2021 роком. Тут слід зазначити, що велика група тимчасових працівників – це біженці, які були змушені покинути батьківщину через війну, що триває. У їхньому випадку причиною зниження задоволеності роботою в Польщі може бути невпевненість у закінченні війни та втома від тривалого перебування в Польщі. Ще однією проблемою є структурна невідповідність між працівниками та пропозиціями роботи, оскільки кількість жінок, які працюють у Польщі, зросла, а також зростання вартості життя в нашій країні“, – каже Томаш Дудек, керуючий директор OTTO Work Force у Центральній Європі.
З опитаних тимчасових працівників з України 43% зазначили, що грошей, які вони заробляють у Польщі, вистачає на утримання себе та базовий шопінг. Крім того, 1/4 опитаних заявили, що мають можливість заощадити та відкласти частину коштів. Водночас майже така ж група, тобто 22% опитаних, відповіла, що на зароблені гроші в Польщі важко заробляти на життя.
Заробітна плата тимчасових працівників з України залежить від кількох факторів. Кваліфікація та знання польської мови, а отже, і займана посада, відіграють ключову роль. Рівень заробітку також варіюється в залежності від регіону Польщі та розміру міста. Однак слід пам’ятати, що висока інфляція в Польщі та зростання вартості життя означають, що заробітки працівників з України вже не такі привабливі для них, як кілька років тому
– коментує Томаш Дудек, керуючий директор OTTO Workforce у Центральній Європі.
Незважаючи на високу вартість життя в Польщі, аж 56% опитаних жертвують частину зароблених у Польщі грошей своїй родині в Україні. З них половина заявила, що жертвує до 20% своєї зарплати на сім’ю. Майже 30% опитаних заявили, що відправляють від 20 до 30% своєї зарплати сім’ї.
Аж 59% опитаних тимчасових працівників з України не зацікавлені в переїзді до іншого польського міста. Вони не пішли б на такий крок, навіть якби отримали кращу пропозицію про роботу. Лише 19% опитаних зацікавилися б таким варіантом. Чому працівники з України не хочуть переїжджати? До найбільш часто згадуваних причин належать:
- страх починати все спочатку в інших містах – 76%,
- небажання змінювати школу для дітей – 53%,
- небажання розлучатися з друзями – 26%.
На це запитання респонденти могли вказати дві відповіді.
Біженці, які прибували до Польщі, прямували переважно до великих міст і організовували там своє життя. Тому наразі ми маємо справу з географічною невідповідністю між працівниками з України та польським ринком праці. У той час як великі міські центри вже перенасичені робочими силами, їх все ще не вистачає в менших містах або економічних зонах, розташованих далі від великих міст. На жаль, громадяни України, які приїхали до Польщі, недостатньо мобільні, щоб працювати в менш доступних місцях. З іншого боку, рішення про переїзд ускладнюється тим, що вони міцно влаштувалися в тих місцях, де оселилися в Польщі. У цьому плані вони схожі на польських працівників, які також не зацікавлені в релокації з професійних причин
– резюмує Томаш Дудек, керуючий директор OTTO Work Force у Центральній Європі.
Також цікаві дані опитування Personnel Service, яке показало, що майже кожен другий роботодавець (48%) позитивно ставиться до працівників з України. У випадку з галузями виділяється будівельна галузь, де 28% людей зазначили, що вони однозначно позитивно ставляться до працівників з України. Так само кожен п’ятий ІТ-представник високої думки про українців.
Відповідаючи на запитання, за що вони найбільше цінують український персонал, роботодавці вказують на старанність (44%), швидку адаптацію (38%) та швидке вивчення мови (32%). Кожен п’ятий роботодавець вказує, що цінує працівників з України за лояльність, досвід та знання. Аналогічний відсоток цінує скромність в українцях, а 16% згадали про створення позитивної атмосфери. Лише 13% роботодавців зазначили, що їм нема за що цінувати працівників з України.
Матеріал створено за публікаціями “Ukraińcy coraz mniej zadowoleni z pracy w Polsce. Przyczyn jest kilka” та “Jak pracownicy z Ukrainy oceniają pracę w Polsce?”.