Українські біженці у Великобританії стають жертвами “надзвичайно витонченого шахрайства”. Як пише The Independent, українців ошукують, коли вони намагаються скористатися британською державною програмою допомоги біженцям Homes for Ukraine.
Благодійні організації розповіли The Independent, що вони мають справу зі зростаючою кількістю випадків, коли українців обманом змушують платити сотні фунтів стерлінгів за листи, що дають їм «дозвіл на поїздку» до Великої Британії, і підробляють британські візи, а злочинці користуються їхнім відчаєм, щоб виїхати.
Візи неможливо ідентифікувати як шахрайські за зовнішнім виглядом, а це означає, що українцям дозволяють подорожувати співробітники авіакомпаній, але прикордонна служба повідомляє, що їхні документи недійсні – повідомляє благодійна організація Settled, яка заявляє, що зараз має справу з від одного до п’яти таких випадків щотижня.
Міністерство внутрішніх справ заявило, що постійно працює над виявленням та запобіганням цьому виду шахрайства, в якому воно звинуватило організовані злочинні групи.
Якщо ви постраждали від цих шахрайств? Електронна пошта для повідомлення: [email protected]
Хоча деякі з цих жертв шахрайства опинилися в “жахливому становищі” після того, як по прибутті в Британію їх класифікували як нелегальних мігрантів і їхні паспорти вилучили, британські прикордонники все ж частіше надають шестимісячні візи українцям, що стали жертвами шахрайства.
Але благодійні організації занепокоєні тим, що, незважаючи на надання цих дискреційних шестимісячних візових штампів, деякі українські жертви шахрайства все ще залишаються без доступу до житла та пільг, тому що місцеві органи влади та працівники центру зайнятості не визнають їх перебування в країні законним.
Марія, чиє рідне місто на сході України окуповане Росією, розповіла як виглядає ця шахрайська схема. Їй надіслали нібито британську візу та інформацію про її британських спонсорів (поручителів, що надають житло) після того, як вона заплатила близько 300 фунтів стерлінгів за допомогу в організації свого переїзду у Британію.
“Я була впевнена, що [мої спонсори] чекають мене в Англії. Але коли я прибула в аеропорт Станстед, я виявила, що мій лист від Міністерства внутрішніх справ був підробкою. Офіцер поставив у моєму паспорті штамп із тимчасовою візою та сказав мені піти до адміністрації громади, в якій, як було сказано, жив мій “спонсор”. Коли в адміністрації сказали, що такий спонсор у них не зареєстрований, я мало не знепритомніла. Що робити? Мені більше не було куди йти”, – розповіла жінка.
Червоний Хрест помістив Марію до тимчасового притулку, який забезпечив їй 30 фунтів стерлінгів на тиждень, щоб прожити, поки вона чотири місяці боролася за отримання біометричного дозволу на проживання. Це означало, що вона не могла працювати, вчитися, подати заявку на отримання пільг або відвідати лікаря.
Вперше помітивши проблему в червні, Settled написав листа до Міністерства внутрішніх справ, попереджаючи, що злочинці користуються відчайдушним бажанням людей виїхати та їхньою нездатністю отримати візу іншими способами.
У вересні уряд відповів, що йому відомо про те, що українці, які шукають притулку за британськими схемами, експлуатуються організованими злочинними мережами, і сказав, що чиновники Міністерства внутрішніх справ, включаючи Прикордонну службу, працюють над виявленням і запобіганням подібним випадкам.
Благодійні організації попереджають українців, що так звані “українські” візи, які видає Британія біженцям з України, є безкоштовними. Тому вимога заплатити за них вже має насторожувати. Також українців закликають ретельніше перевіряти спонсорів, що надають житло у Британії, зокрема проводити хоча б один відеодзвінок.
Settled закликав Міністерство внутрішніх справ надати чіткі вказівки співробітникам прикордонних сил щодо видачі тимчасових візових штампів ошуканим українцям, а тепер закликає до більшої комунікації та навчання, щоб гарантувати, що ради та інші органи влади визнають ці штампи законними.
Благодійна організація “Опора” також часто стикається з українцями, які стали жертвами візового шахрайства, розповів The Independent її керуючий директор Стен Бенеш. “Можна з упевненістю сказати, що щотижня ми отримуємо два-три повідомлення від людей, які займають ці посади”, – сказав він.
«Ми намагаємося максимально чітко пояснити в наших комунікаціях, що візи за програмою «Україна» є безкоштовними, і що люди повинні зв’язатися з законним спонсором у Великій Британії, щоб подати заявку. Ми завжди радимо людям поговорити зі своїми потенційними господарями, щоб познайомитися з ними, і, в ідеалі, зателефонувати по відеозв’язку хоча б один раз».
Шахраї також часто радять біженцям в’їжджати до Великої Британії через Дублін або Ірландію загалом, оскільки українці не завжди знають, що Ірландія не є частиною Великої Британії, сказав пан Бенеш.
Юлія Ісмаїл, радниця з питань України в Settled, погодилася, що вказівка подорожувати через Ірландію або на автомобілі, а не на прямий рейс, є одним із кількох «червоних прапорців», про які українці повинні знати, а також не знати особу свого спонсора перед вильотом.
«Як соціальний працівник, я працюю з цим щодня», – сказала пані Ісмаїл.
Представник благодійної організації Settled Кріс Кеппі припустив, що цей сплеск шахрайства пов’язаний з істотним скороченням бажаючих надати житло українцям за програмою Homes for Ukraine.
У Британському Червоному Хресті також розповіли, що їм відомо про невелику кількість випадків, коли британські спонсори оплачували поїздку українських сімей до Великобританії за умови, що ті приймуть конкретну пропозицію роботи. Але після прибуття виявлялося що умови працевлаштування значно відрізняються від тих, що були домовлені спочатку.
“Ми також чули, що це має місце в ситуаціях, коли додаткова вартість життя (комунальні послуги, витрати на їжу), пов’язана з розміщенням сім’ї, використовується як причина змушувати людей працювати в експлуатаційний спосіб”, – кажуть в Червоному Хресті.
Інші благодійні організації раніше попереджали про те, що господарі житла стягують з біженців орендну плату та надмірні рахунки.
За словами пана Кеппі, нещодавня зміна правил, яка вимагає, щоб українці, які подають документи на візу до Великобританії, особисто відвідували візовий центр, може в довгостроковій перспективі допомогти протистояти цим шахрайствам.
Але, додавши, що це все ще дуже рано, він сказав: «Ми, безумовно, все ще бачимо, що люди, які стали жертвами шахрайства, прибувають до Великобританії.
«Звичайно, ця зміна допоможе лише в тому випадку, якщо люди будуть повністю обізнані про процес у Великій Британії – на жаль, це не завжди ймовірно для вразливих людей у зоні бойових дій… і тому багато попередніх жертв шахрайства не знали, що законний процес подання заявки у Великій Британії був безкоштовним».
Представник уряду сказав: “Велика Британія надала притулок понад 249 000 українцям і членам сімей, які рятуються від незаконної війни Путіна. Нашим пріоритетом залишається забезпечення безпечного та надійного притулку для тих, хто тікає від конфлікту.
«Жорстоке поводження з вразливими людьми організованими злочинними мережами заслуговує осуду. Ми вживаємо надійних заходів для запобігання зловживанням процесом подання заяви на отримання візи, включаючи навчання наших осіб, які приймають рішення, щодо виявлення підробок та можливості проводити співбесіди з заявниками, щоб допомогти поставити під сумнів їхню надійність та наміри».
Якщо вас торкнулася будь-яка з цих проблем, Settled – це благодійна організація, яка надає безкоштовні акредитовані консультації українською мовою на [email protected]. Вона створила онлайн-листівки українською мовою з порадами щодо того, як уникнути візового шахрайства, а також рекомендаціями для біженців, які мають проблеми з житлом у Великій Британії.