Українці, які отримали тимчасовий захист у Німеччині, мають право на соціальну грошову допомогу. Ця сума має забезпечити базові потреби існування, допоки особа проходить інтеграційні курси, щоб вийти на ринок праці Німеччини. Розповідає New Voice, коли можуть зменшити розмір виплати.
Виплати біженцям в Німеччині: за яких обставин можуть зменшити розмір допомоги
Для отримання грошової допомоги (Bürgergeld) у Німеччині біженці мають зареєструватись у центрі зайнятості (Jobcenter) за місцем перебування та подати відповідну заяву. Суми виплат для біженців в розрахунку на особу на місяць бувають такими:
- для самотніх осіб та батьків, а також для повнолітніх осіб з неповнолітніми партнерами — 563 євро;
- повнолітні партнери — по 506 євро кожен;
- самотні повнолітні особи від 18 до 24 років та особи віком від 15 до 24 років, які змінюють місце проживання без гарантій центру зайнятості, — 451 євро;
- діти віком від 14 до 17 років та неповнолітні особи з повнолітніми партнерами — 471 євро;
- діти віком від 6 до 13 років — 390 євро;
- діти, яким менше ніж 6 років — 357 євро.
Згідно з законом про перебування іноземців у ФРН (AufenthG), джобцентр може зменшити розмір грошової допомоги, якщо отримувач:
1) Відмовляється від інтеграційних курсів, підходящої роботи або не з’являється на інші курс або семінари, необхідні для працевлаштування. За перше порушення обов’язків допомога зменшується на 10% відсотків на один місяць, за друге — на 20% на два місяці і за третє — на 30% на три місяці.
2) Відмовляється від підходящої роботи і вже одного разу отримав зменшення виплати протягом останнього року через те, що не погодився на роботу або не продовжив навчання. Таким особам зменшують стандартну допомогу на термін до двох місяців.
Якщо між початком першого скорочення виплати і наступним порушенням обов’язків пройшло більше одного року, то порушення обов’язків знову вважається першим порушенням. Витрати на проживання та опалення не можуть бути зменшені навіть у разі вчинення порушень.
Відповідно до законодавства ФРН (§ 10 SGB 2), для працездатної особи, яка отримує соціальну допомогу, підходящою є будь-яка робота, за винятком таких випадків:
- особа фізично, розумово або емоційно не здатна виконувати відповідну роботу;
- виконання цієї роботи значно ускладнить виконання попередньої основної роботи, оскільки попередня діяльність вимагає особливих фізичних зусиль;
- виконання роботи поставить під загрозу виховання дитини особи або дитини партнера особи; виховання дитини, яка досягла трирічного віку, не є аргументом для відмови від роботи, якщо догляд за нею здійснюється в дитячому садку або в іншому виховному закладі; компетентні муніципальні установи повинні працювати над тим, щоб працездатним батькам пропонувалося місце в денному закладі для їхньої дитини в пріоритетному порядку;
- виконання роботи буде несумісне з доглядом за родичем, а забезпечити догляд в інший спосіб неможливо;
- інша важлива причина не працювати.