П’ятниця, 11 Липня, 2025
  • Аналітика
  • Відновлення
  • Гранти і можливості
  • ДеФакто
  • Мотиваційні відео
#Повернення
Нічого не знайдено
Дивтися все
  • Головна
  • Новини
  • Офіційно
  • Проблеми
  • Поради
  • Історії
#Повернення
Нічого не знайдено
Дивтися все
Чи доведеться повертати виплати: Німеччина готує нові правила для українських біженців

Чи доведеться повертати виплати: Німеччина готує нові правила для українських біженців

Пушкарьова Світлана від Пушкарьова Світлана
11 Липня, 2025
в Німеччина, Новини
0 0
0
21
ПЕРЕЛЯДІВ
Поширити у FacebookПоширити у TwitterПоширити у LinkedIn

З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну Німеччина стала одним з головних напрямків евакуації для мільйонів українців. Вони були прийняті швидко, з розумінням і щедрою соціальною підтримкою. Біженці отримали доступ до ринку праці, повний соціальний захист, медичне страхування, можливість самостійно орендувати житло й користуватись допомогою так, як це роблять німецькі безробітні. Проте з плином часу все більше урядів, включно з німецьким, почали переглядати умови надання допомоги, вважаючи, що така підтримка має бути більш диференційованою. Сьогодні перед українськими біженцями постає питання, яке раніше не звучало: чи не доведеться повертати отримані кошти? І що взагалі означає «розділення» біженців на тих, хто приїхав до певної дати, і тих, хто прибув пізніше?

Заява уряду: дві категорії біженців, нові розміри виплат

Як повідомляє ІА “ФАКТ”, уряд Німеччини готує пакет законодавчих змін, наслідком яких стане скорочення соціальних виплат новоприбулим біженцям з України. Через можливість скорочення виплат «заднім числом» критики попереджають про загрозу бюрократичного хаосу. Ще навесні 2025 року про це оголосили партії новоствореної урядової коаліції у Німеччині — Християнсько-демократичний союз і Християнсько-соціальний союз (ХДС/ХСС), а також Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН).

Згідно з оголошеними планами, українцям, які звернулись у Німеччині за отриманням тимчасового захисту після 1-го квітня 2025 року, платитимуть менше, ніж тим, хто прибув раніше. Якщо зараз усі біженці з України отримують 563 євро на людину, як і безробітні німці, то після змін новоприбулі отримуватимуть 441 євро — це прожитковий мінімум у Німеччині для прохачів притулку з усього світу.

Що для цього потрібно і коли очікувати змін

Для втілення цих планів необхідно ухвалити зміни до цілої низки законів — як законів про соціальний захист, так і законів про статус біженців, а також багатьох підзаконних актів. Всі ці документи ще мають бути узгоджені на різних рівнях — від федерального до земельного й навіть комунального.

У Федеральному міністерстві праці і соціальних питань Німеччини, на запит DW, відповіли, що не можуть точно прогнозувати, коли зміни наберуть чинності. «Міністерство веде підготовку до законодавчого процесу. Мета — якнайшвидше схвалити зміни на засіданні Кабінету міністрів», — зазначили у відомстві. Водночас проєкти відповідних змін до законів ще навіть не надійшли на розгляд Бундестагу, тож сам процес триватиме ще не один місяць.

Проте у міністерстві наголосили: уряд не відмовляється від ідеї поділу українських біженців на дві групи. Ті, хто був у Німеччині до 1 квітня 2025 року, отримуватимуть повний соціальний захист, а ті, хто прибуде після — зменшені виплати, аналогічні тим, що надаються прохачам притулку з інших країн.

У міністерстві також зазначили, що прагнуть знайти законодавче рішення, яке матиме мінімальне адміністративне навантаження на відомства соціального захисту. Проте такі заяви не заспокоїли місцеві громади. Вони занепокоєні тим, що бюрократичний і фінансовий тягар уряд може перекласти саме на їхні плечі.

Соціальні виплати для безробітних, які отримували українські біженці, покриваються з кількох джерел, зокрема за рахунок дотацій з федерального бюджету. Водночас утримання біженців за стандартною процедурою — тобто за тією, на яку планують перевести новоприбулих українців — фінансується вже з місцевих бюджетів. Отже, навантаження ляже безпосередньо на громади.

Втрата прав на курси та медичне забезпечення: ще один рівень обмежень

Крім зменшення грошових виплат, зміни торкнуться й інших аспектів підтримки. Наприклад, курси німецької мови, які раніше оплачувались для українських біженців у повному обсязі, більше не фінансуватимуться на тих самих умовах. Це означає, що новоприбулі вже не матимуть доступу до інтенсивної мовної інтеграції — ресурсу, який відіграє ключову роль у працевлаштуванні та соціальній адаптації.

Ще серйознішим наслідком стане втрата медичного страхування. Як підтвердили DW у Федеральному міністерстві праці і соціальної політики, українці, що прибудуть після 1 квітня 2025 року, більше не матимуть доступу до медичного страхування на тих самих засадах, що й громадяни Німеччини. Це означає суттєве звуження прав і можливостей — зокрема в питаннях лікування хронічних захворювань, доступу до лікарів-спеціалістів чи реабілітаційних програм.

Адміністративне перевантаження та юридична колізія — побоювання місцевих громад

Місцеві громади бояться, що реалізація змін «заднім числом» спричинить різке зростання бюрократичного навантаження. Як зазначили у відповіді на запит DW у Німецькому союзі міст і громад:

«Реалізація «заднім числом» потребує значних процедурних змін і доопрацювань у взаємодії «Джобцентрів» (відомств із питань працевлаштування, які підпорядковуються Федеральній агенції з питань праці) і відділів соціального захисту при місцевих громадах». Всі ці зміни «різко збільшать адміністративне навантаження».

Окрім того, на плечі громад буде покладено обов’язок розміщення біженців у притулках та соціальних помешканнях, тоді як раніше українці могли самостійно орендувати житло, якщо його вартість укладалась у соціальний бюджет. Ще один пункт — медичне забезпечення. Через втрату доступу до страхування, оплата лікування новоприбулих буде здійснюватися безпосередньо з бюджетів громад.

Але чи не найбільше місцеві уряди остерігаються масових скарг і позовів з боку українців, які втратять право на виплати. «За певних обставин можна поставити під сумнів, чи відповідає зміна статусу “заднім числом” засадам правової держави», — зазначають у Німецькому союзі міст і громад. Тут же додають: зміни статусу з фіксованою датою — 1 квітня 2025 року — можуть суттєво ускладнити та затягнути всі адміністративні процедури. І не виключено, що за певних обставин «доведеться вимагати повернення вже отриманих виплат».

З житлом може бути багато проблем

Найбільший потенціал юридичних суперечок криється в питаннях, пов’язаних з орендою житла. Це стосуватиметься біженців з України, які прибули до Німеччини після 1 квітня 2025 року й орендували житло до моменту ухвалення законодавчих змін. Очікується, що ці зміни обмежать право українських біженців самостійно обирати місце проживання та скоротять дотацію на житло.

Юристи пояснюють:

«Залежно від того, що саме буде прописано у законі, через три місяці, коли спливуть стандартні терміни розірвання договору оренди, може постати питання, що людей виселятимуть на вулицю або у притулок для біженців. Але коли йдеться про сім’ї з дітьми, то таке виселення суперечило би принципу захисту добробуту дитини».

Щоб уникнути позовів і суперечок, законодавцям варто передбачити перехідні періоди при переведенні біженців на нові умови соціального захисту. Як правило, у законодавстві з питань соціального захисту такий перехідний період становить пів року. Навіть у разі скасування дотацій на оренду житла, за таким принципом, соціальна служба має продовжити платити за нього ще шість місяців.

Що думають у Бундестазі і федеральних землях Німеччини

Фракції правлячої коаліції у Бундестазі — ХДС/ХСС і СДПН — утримались від коментарів щодо питання зміни статусу українських біженців. Натомість опозиційна фракція Зелених відкрито критикує скорочення соціальних гарантій для українців.

Як зазначив у розмові з DW депутат від фракції Зелених Тімон Дзеніус, скасування доступу частини українських біженців до безкоштовних мовних курсів і заходів з підвищення професійної кваліфікації негативно вплине на інтеграцію цих людей у німецьке суспільство. Політик також критикує і скасування доступу до страхової медицини, і додаткове навантаження на місцеві громади.

Крім того, Тімон Дзеніус украй негативно оцінює зміну українцями статусу «заднім числом», тобто з 1 квітня 2025 року. Він наголошує:

«Це лише створить хаос, спричинить бюрократію і спантеличить людей — як біженців, так і співробітників служб, які ними опікуються».

Тим часом до дискусії з цього питання долучилися й уряди федеральних земель, з якими федеральний уряд розпочав консультації щодо законодавчих змін. Наприкінці червня публічно критику зміни правил для українців «заднім числом» висловило міністерство з питань соціальної політики землі Саксонія-Ангальт.

Як повідомляє телерадіокомпанія MDR, Міністерство заявило:

«Якщо й закривати новоприбулим доступ до «бюрґерґельд» (вищі, ніж у біженців, соціальні виплати для безробітних — 563 на людину), то це має неодмінно відбутися лише після того, як наберуть чинності зміни до закону і в жодному разі не заднім числом».

У профільному відомстві федеральної землі Північний Рейн-Вестфалія, де проживає найбільше біженців з України, це питання залишили без коментаря.

Натомість у міністерстві з питань соціальної політики Баварії, яка нині головує в конференції земель, ідею зменшення виплат «заднім числом» підтримують. Там заявили:

«Анонсована у коаліційній угоді федеральної урядової коаліції дата відліку — 1 квітня — є слушним кроком, оскільки таким чином гарантується, що не буде стимулу встигнути приїхати до Німеччини якнайшвидше, до того, як наберуть чинності законодавчі зміни».

Наразі ключовим юридичним і політичним питанням залишається не лише сама сума виплат, а й наявність або відсутність перехідного періоду для новоприбулих українців. Залежно від того, як буде виписано закон, ситуація може кардинально вплинути на тисячі осіб, які приїхали або приїдуть після 1 квітня 2025 року.

Поки що в уряді обіцяють узгодити всі зміни з федеральними землями, але немає гарантії, що буде враховано всі ризики. Ситуацію ускладнює і той факт, що багато українців уже орендували житло, записались до лікарів або розраховують на мовні курси — але зміна правил, яка зачепить їх «заднім числом», може ускладнити їхнє становище навіть без юридичної вини з їхнього боку.

Це перша спроба уряду Німеччини розділити українських біженців на дві категорії: тих, хто прибув до 1 квітня 2025 року — для них залишаться повні соціальні гарантії, і тих, хто приїде після — їм зменшать допомогу. Це також вперше, коли офіційна дата використовується для ретроспективної зміни статусу вразливої групи. Метою цієї ініціативи є зменшення витрат федерального бюджету і знизити потік новоприбулих. Утім, у місцевих громадах побоюються, що фінансове навантаження та бюрократія ляжуть саме на них. Як заявили в Німецькому союзі міст і громад: «Реалізація змін заднім числом потребує значних процедурних змін і збільшить адміністративне навантаження»

Наступна
Чи вірять українці у подальшу підтримку США? Відповідь у новому опитуванні

Чи вірять українці у подальшу підтримку США? Відповідь у новому опитуванні

Останні публікації

  • Чи вірять українці у подальшу підтримку США? Відповідь у новому опитуванні 11 Липня, 2025
  • Чи доведеться повертати виплати: Німеччина готує нові правила для українських біженців 11 Липня, 2025
  • Як оформити доручення на виїзд дитини за кордон 11 Липня, 2025
  • Куди рушили біженці: як змінилася географія притулку в Європі у 2025 році 10 Липня, 2025
  • Стартувало опитування для українок, які народили дитину в Молдові 10 Липня, 2025

ВАЖЛИВЕ

Буданов у День Матері: “З-поміж усіх знань найнадійніше в пам’яті – номер телефону рідної”
Важливе

Буданов у День Матері: “З-поміж усіх знань найнадійніше в пам’яті – номер телефону рідної”

11 Травня, 2025
0

Керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов звернувся до українців з нагоди Дня Матері. Про це повідомляє сайт...

Читати більшеDetails

ДЕФАКТО

Ініціатива про “повернення українських біженців з Нідерландів додому” належить партії, яка має 7 місць з 150
ДеФакто

Ініціатива про “повернення українських біженців з Нідерландів додому” належить партії, яка має 7 місць з 150

31 Січня, 2024
0

Низка ЗМІ опублікувало новину, що "Нідерланди обговорюють повернення українських біженців до безпечних зон у рідній країні". "Ми не можемо прийняти...

Читати більшеDetails

ПОРАДИ

Як оформити доручення на виїзд дитини за кордон
Поради

Як оформити доручення на виїзд дитини за кордон

11 Липня, 2025
0

Для того, щоб поїхати з дитиною за кордон, потрібно враховувати правила, які регулюються Законом України "Про порядок виїзду з України...

Читати більшеDetails
#Повернення

Copyright © 2023 Фонд сприяння демократії та Фонд Ганнса Зайделя в Україні

Навігація по сайту

  • Аналітика
  • Відновлення
  • Гранти і можливості
  • ДеФакто
  • Мотиваційні відео

Ми в соцмережах

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Нічого не знайдено
Дивтися все
  • Головна
  • Новини
  • Офіційно
  • Проблеми
  • Поради
  • Історії

Copyright © 2023 Фонд сприяння демократії та Фонд Ганнса Зайделя в Україні

Go to mobile version