Воскобойник не виключає, що біженці з України можуть повернутись додому, але потім знову поїдуть за кордон на проживання.
При цьому, за його словами, в Україні наразі є проблема “невідповідності рівня життя потребам людей”, пише УНІАН.
“Думаю, що люди, які працюють у тій самій Швеції, коли побачать можливість отримати достатньо високий рівень грошової виплати за повернення, скоріш за все отримають ці гроші, повернуться в Україну. Але потім знову будуть шукати для себе можливості виїхати до Європи. Чому? Давайте подивимось на простий факт. Зараз випускник педагогічного інституту, котрий працевлаштовується у школі на мінімальну зарплату, отримує 8 тис грн на місяць. При цьому в Україні підвищились ціни на оренду. Наприклад, у Києві середня однокімнатна квартира коштує 17 тис. грн на місяць. І ось цей молодий педпрацівник не може забезпечити собі навіть можливості взяти в оренду житло. А якщо навіть заробить грошей на оренду, то на що йому жити фізично?” – прокоментував Воскобойник.
За словами чиновника, на сьогодні він не бачить якихось причин, чому люди, котрі перебувають за кордоном, мають повертатися в Україну. Але водночас, наголосив, вони дуже потрібні Україні, і тому будуть впроваджені відповідні програми, зокрема надання соціального житла, будуть піднімати їм заробітні плати.
“Я дуже сподіваюсь, що ці нинішні проблеми тимчасові. Україна буде змінюватися”, – сказав він.
Статус українських біженців у Європі
Як відомо, після початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну в лютому 2022 року ЄС активував Директиву про тимчасовий захист. Згідно з нею українські біженці отримали право на проживання, доступ до ринку праці, освіти, медичних послуг та соціальної допомоги. Цей статус діє до 4 березня 2026 року.
При цьому очікується, що у червні країни Європейського Союзу розглянуть питання щодо правового статусу біженців з України.
Згідно з даними Євростату, на кінець листопада 2024 р. 4,2 мільйона українців мали статус тимчасового захисту в країнах Євросоюзу. Найбільшу кількість громадян України прийняли Німеччина, Польща та Чехія.
Україна наразі відкриває хаби національної єдності за кордоном для надання допомоги українцям і можливості створення умов для повернення на батьківщину.
У квітні генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто повідомив, що повернутися в Україну з-за кордону планує лише третина біженців.
“Вже зараз дві третини з 6-7 мільйонів біженців планують отримати громадянство країн, в яких знаходяться, тобто повернутися планує лише третина, приблизно 2 мільйони. Але до тих 4-5 мільйонів, які залишаться, поїдуть чоловіки, які зараз не мають права емігрувати”, – зауважує він.