Одним зі стимулів для повернення біженців в Україну може стати бажання відновити свій втрачений соціальний статус. Висока зарплата може виявитися не настільки важливою.
Про це в інтерв’ю РБК-Україна сказав науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Олексій Позняк.
“Зіграти роль може те, що повернеться частина мігрантів, яка цінує свої минулі кар’єрні досягнення. Це ті, хто в Україні працював на престижних роботах, а за кордоном мало хто може влаштуватися на аналогічні”, – сказав він.
Експерт вважає, що “більшості там пропонують роботи досить прості”.
“Відчуття зниження соціального статусу – це дуже серйозний удар, зокрема психологічний. І можливість відновити цей статус навіть за менших заробітків – це теж може бути стимулом для повернення”, – додав Позняк.
Він зазначив, що хоча заробітки в Україні менші, але й ціни зазвичай нижчі, ніж у країнах Євросоюзу. “Купівельна спроможність – це все-таки не те саме, що заробітна плата”, – заявив він.
При цьому він нагадав загальну міграційну закономірність: чим довше триває сама міграція, тим більша частка мігрантів не повернеться. “Це фактор, який має місце в усі часи у всіх народів”, – сказав Позняк.
Нагадаємо, більшість опитаних українських біженців у Німеччині, Польщі та Чехії (66%) скоріше або повністю задоволені своїми теперішніми умовами проживання в новій країні.
У респондентів запитали, за яких умов вони повернулися б в Україну. Відносно частіше респонденти говорили про нормальну роботу критичної інфраструктури (34%) і безпеки (34%). Далі йдуть житлові питання (26%) і завершення повномасштабного вторгнення (26%). Дещо менше респондентів говорили про можливість знайти роботу (16%) та умови для дітей відвідувати школу/садок (13%).