Українські біженці в Чехії можуть отримувати грошову допомогу на проживання та житло. Суми змінюються протягом часу перебування в країні і для різних категорій осіб, розповідаємо детальніше.
Грошова допомога українцям у Чехії — хто має право та як отримати
Гуманітарна допомога українцям у Чехії охоплює грошову допомогу і одночасно допомогу на житло з урахуванням всіх доходів і можливих заощаджень заявника. Розмір цієї допомоги залежить від прожиткового мінімуму та від того, чи належить аплікант до категорії вразливих осіб. Про це, як пише New Voice, повідомили на вебсторінці МВС Чехії для біженців.
Вразливими особами вважаються:
- діти віком до 18 років;
- особи, які доглядають за дитиною віком до 6 років;
- вагітні жінки;
- особи старше 65 років;
- здобувачі освіти віком 19−26 років;
- люди з інвалідністю та особи, які доглядають за ними.
Протягом перших 150 днів перебування у Чехії гуманітарна допомога надається в розмірі прожиткового мінімуму, а потім знижується до мінімуму, необхідного для існування. У випадках, коли особа не намагається забезпечити себе власноруч і при цьому немає об’єктивних перешкод для виходу на ринок праці (тобто не є так званою вразливою особою).
Гуманітарну допомогу зможуть отримати тільки ті біженці, у яких доходи не перевищують прожиткового мінімуму та витрати на житло, які розрахувало Мінпраці. Гуманітарна допомога становить різницю між цією сумою та доходами родини.
Сума гуманітарної допомоги для українців в Чехії може становити:
1) з 1-го по 5-й місяць після надання тимчасового захисту (або 150 днів):
- для дорослого: 4 860 крон (7 290 крон, якщо це особа з інвалідністю);
- для дитини: 3 490 крон (5 235 крон, якщо це особа з інвалідністю та 4 188 крон для дитини віком від 6 до 10 років).
2) з 6-го місяця після надання тимчасового захисту (або з місяця, наступного за місяцем, в якому було досягнуто 150 днів):
- для дорослого: 3 130 крон;
- для дорослої особи, яка належить до категорії вразливих осіб: 4 860 крон (7 290 крон, якщо це особа з інвалідністю);
- для дитини: 3 490 крон (5 235 крон, якщо це особа з інвалідністю; 4 188 крон для дитини віком від 6 до 10 років).
До заяви про надання гуманітарної допомоги необхідно додати банківські виписки з усіх своїх рахунків банків будь-яких країн. Загальний залишок на всіх рахунках вказується станом на останній день минулого місяця. Якщо з’ясовується, що залишок на банківському рахунку вищий за регулярний дохід, то його буде зіставлено із сумою грошової допомоги.
У місяці, коли в особи є тимчасовий захист, громадяни України можуть подати заяву у відділенні Управління праці Чехії. Потім це можна зробити тільки онлайн.
У разі виникнення додаткових питань можна зателефонувати на спеціальну лінію чеського Центру зайнятості за номером 950 180 100 або надіслати листа на електронну пошту ua@uradprace.cz.
Грошова допомога на житло в Чехії: що зміниться
Суми, пов’язані з житлом, надаються в рамках гуманітарної допомоги та визначаються державними актами в розмірі так званих врахованих витрат на житло. Їх розмір визначається незалежно від того, чи йдеться про житло в квартирах, внесених до реєстру квартир та договорів, чи ні.
Іноземці, які мають тимчасовий захист у незареєстрованій квартирі або іншому житлі, повинні бути активними у трудовій діяльності або бути зареєстрованими як шукачі роботи в Центрі зайнятості Чеської Республіки, або належати до вразливих осіб, щоб мати право на враховані витрати на житло в рамках гуманітарної допомоги.
Вразливі особи отримують грошову допомогу на житло розміром 6000 крон на місяць, інші іноземці — 4000 крон.
Для іноземців з тимчасовим захистом, які проживають у незареєстрованій квартирі або в іншому житлі, умовою визначення врахованих витрат на житло в рамках гуманітарної допомоги залишається те, що вони повинні бути активними у трудовій діяльності (бути зареєстрованими як шукачі роботи, виконувати прибуткову діяльність) або належати до вразливих осіб, які не зобов’язані бути активними.
З 1 вересня 2024 екстрене житло буде надаватися на строк не більше 90 днів з моменту надання першого тимчасового захисту. Після закінчення цього строку право на безкоштовне екстрене розміщення припиняється, навіть для вразливих осіб.