Site icon #Повернення

Кількість українських біженців зростає і частка чоловіків серед них теж – дослідження

Ілюстративне фото: depositphotos.com

Частка чоловіків серед українських біженців зросла до 27%, що на 9 в.п. більше, ніж на початку 2024 року. Жінки все ще становлять найбільшу групу – 44%

Станом на листопад 2024 року кількість українців, які через війну залишили країну, сягнула 5,2 млн осіб. Це на 300 000 більше, ніж було на початку року, повідомляє Liga.net, посилаючись на Центр економічної стратегії (ЦЕС).

За даними дослідження, 3,7 млн українців виїхали через західні кордони, ще близько 200 000 – транзитом через Росію або Білорусь до Європи. Крім того, за оцінками ООН, приблизно 1,3 млн громадян України стали біженцями у РФ або Білорусі.

Змінюється і демографічний склад переселенців. Хоча жінки залишаються найчисельнішою групою (44%), частка дорослих чоловіків серед українських біженців зросла до 27%, що на 9 відсоткових пунктів більше, ніж у січні 2024 року.

“Найбільша група серед біженців – це жінки віком 35-44 роки, але лише половина з них виїхала за кордон із дітьми”, – зазначає Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії.

Чи планують українці повертатися

Опитування показують, що все менше українців розглядають повернення на батьківщину. Якщо в грудні 2022 року таких було 74%, то у січні 2024 року – 52%, а зараз – лише 43%.

Серед головних факторів, які впливають на рішення про повернення:

Які ризики для економіки

За прогнозами ЦЕС, навіть після завершення війни за кордоном можуть залишитися від 1,7 до 2,7 млн українців. Це може коштувати економіці країни від 5,1% до 7,8% ВВП щорічно через зниження робочої сили та споживання.

Значна частина біженців – це працездатне населення, і їх повернення є критично важливим для відновлення економіки. Однак, як зауважує Вишлінський, частина українців, які виїхали після повномасштабного вторгнення, планували еміграцію ще до війни. 

Що може зробити уряд

Для стимулювання повернення громадян ЦЕС рекомендує владі:

 → сприяти свободі пересування в ЄС на рівних умовах із громадянами Євросоюзу; 

 → розширювати співпрацю з європейськими країнами щодо повернення громадян після війни;

 → підтримувати людей із постраждалих регіонів під час відбудови;

 → посилювати комунікацію з українцями за кордоном через дипломатичні місії;

 → спрощувати реінтеграцію дітей у школи та вступ до українських університетів.

Exit mobile version