У 2025 році вибір країни для українців, які хочуть отримати статус біженців, залежить від багатьох факторів. Серед важливих моментів, на які варто зважати, обираючи країну для життя, – умови прийому, доступність соціальної допомоги, наявність можливостей для працевлаштування та інтеграції.
Наразі українці мають можливість отримати прихисток у більшості країн Європи, але все ж є ті, що пропонують кращі умови. Саме тому туди й вирушає значна кількість громадян України, передає Закордон 24 разом із міжнародним сервісом з переказу коштів TransferGo.
3 країни, які пропонують найкращі умови українцям
- Польща
Польща залишається однією з найпопулярніших країн для українців, які шукають тимчасового захисту.
Відповідно до спеціального закону, громадяни України та їхні родини мають право на безплатне розміщення в колективних центрах протягом 120 днів після прибуття. Після закінчення цього періоду вони повинні сплатити 50% вартості проживання, що не може перевищувати 40 злотих на добу на особу, а після 180 днів – 75% з 60 злотими на добу на особу.
Країна підтримує українських біженців, роблячи особливий акцент на допомогу сім’ям із дітьми. Уряд Польщі пропонує низку пільг:
- програма “Сім’я 800”: 800 злотих (близько 180 євро) щомісяця на дитину до 18 років;
- програма “Добрий старт”: 300 злотих (близько 65 євро) одноразово для школярів.
Легальне перебування українців у Польщі офіційно продовжено до 30 вересня 2025 року, що дозволяє їм зберегти доступ до медичних послуг та соціальних виплат.
Але новоприбулі громадяни України тепер зобов’язані пройти співбесіду в управлінні у справах іноземців в рамках процесу подання заяви на отримання притулку. Кожна така заява розглядається індивідуально.
- Німеччина
У німецьких громадах досить серйозно і відповідально ставляться до біженців. Місцева влада активно контролює умови життя новоприбулих, полегшує процес пошуку роботи, підтримує вивчення мови та забезпечує доступ до безплатної медичної допомоги.
Країна надає щомісячну фінансову допомогу в рамках програми Bürgergeld. Розмір виплат визначається залежно від статусу особи:
- дорослі, які живуть самі, отримують 502 євро;
- подружжя – по 451 євро на кожного;
- діти до 6 років – 318 євро; з 6 до 14 років – 348 євро; з 14 до 18 років – 420 євро.
Водночас важливо знати, що фінансова допомога надається лише безробітним дорослим. Як тільки людина працевлаштується, ця підтримка припиняється.
- Чехія
Чеська Республіка продовжує надавати фінансову допомогу вразливим категоріям населення, зокрема, особам з інвалідністю, пенсіонерам, багатодітним сім’ям, одиноким матерям та вагітним жінкам:
- 4 860 крон – для дорослого з вразливої категорії, 7 290 крон – для осіб з інвалідністю;
- 3 490 крон – для дитини, 5 235 крон – для дитини з інвалідністю.
Крім того, з початку 2025 року Чехія запровадила новий дозвіл на довгострокове проживання (dlouhodobý pobyt) терміном дії до 5 років, що дозволяє його власникам отримати доступ до ринку праці. Ця ініціатива має на меті спростити процес для українців, які наразі працюють у країні, усунувши необхідність щорічного продовження тимчасових віз.
Щоб отримати цей дозвіл, заявники повинні мати щонайменше 2 роки офіційного працевлаштування в Чехії та відповідати певним фінансовим вимогам.
Через вигідні умови та високий рівень життя українці часто вибирають для тимчасового проживання саме Польщу, Німеччину та Чехію. Тому ці 3 країни вважаються одними з найбільш гостинних.