Варшава, Польща – Рафал Тшасковський, чинний міський голова Варшави та головний кандидат у президенти Польщі виступив перед журналістами. Що думає Тшасковський про війну в Україні, мирні зусилля Трампа й українських біженців у Польщі — передає кореспондентка RFI Українською у Варшаві.
Про безпеку
Відкриваючи пресконференцію, Рафал Тшасковський заявив, що сьогодні безпека стає «абсолютно ключовим питанням» у особливий час європейської та світової історії. Польща, яка є лідером серед країн НАТО щодо оборонних витрат, цього року планує досягти показника в 4,7% ВВП на оборону. Мер Варшави зазначає, що у 2026 році цей показник має сягнути до 5%.
«Ми в Польщі також дуже добре знаємо, хто розпочав війну, що Путін несе 100% відповідальність за війну в Україні, за криваву війну, за віроломну війну, і ми всі чітко заявляємо про це всьому світові», — сказав Тшасковський.
Проти польського війська в Україні
Рафал Тшасковський чітко підтримує лінію Дональда Туска — Польща не буде відправляти свої війська на територію України. Обов’язок Польщі — захищати східний кордон Альянсу, у той час, коли Путін та Лукашенко намагаються його дестабілізувати.
«І це наша відповідальність. Ми повинні бути готові до будь-якого сценарію, і саме ми охороняємо цей кордон, і саме ми потребуємо наших військ», — сказав Рафал Тшасковський, додавши, що підтримує зусилля інших країн у цьому питанні. Іншим аргументом є й те, що Польща є лідером серед європейських країн, які надали допомогу для України та прихистили українських біженців.
За санкції проти РФ
Водночас мер Варшави каже, що підтримка для України, як і тиск на Росію має продовжуватися. Він виступив проти скасування санкцій проти Москви і вважає їх дієвими, попри ймовірні порушення. Також, у разі зміни санкційної політики Білого дому, він закликатиме американських партнерів наслідувати приклад ЄС.
«Зараз точно не час для послаблення санкцій проти Росії. Європейський Союз щойно прийняв черговий пакет санкцій. Ми повинні бути послідовними. Не може бути так, що Путін не понесе жодних наслідків за цю агресію», — зазначив Рафал Тшасковський.
США та ЄС
Тшасковський також прокоментував і зустрічі європейських лідерів із президентом США Дональдом Трампом. Він відзначив дипломатичні зусилля президента Франції Еммануеля Макрона, який нещодавно відвідав Вашингтон із робочим візитом.
«Я думаю, що саме так, у дружній розмові в дусі співпраці, це саме те, що повинні робити європейські лідери», — сказав Рафал Тшасковський.
Він вважає, що наразі європейські лідери мають переконати адміністрацію США, що перемога Путіна поставить під загрозу безпеку не тільки Європи, а й самих Сполучених Штатів. Крім того, він закликає поширювати правдиву інформацію щодо витрат на допомогу Україні.
«Щодо сум, які були витрачені на підтримку України, Європа витратила 134 мільярди доларів, а Сполучені Штати — 114 мільярдів, тому нам немає чого соромитися. Ми допомогли Україні більше, ніж будь-хто інший. Звичайно, ця допомога має бути набагато більшою», — сказав він.
Рафал Тшасковський висловився і щодо бажання Білого дому повернути витрачені гроші назад і зазначив, що Європа не має про це судити. Втім, за його словами, заплатити компенсацію мали б росіяни, а не українці.
Коментуючи політику США, Тшасковський також зазначив, що Вашингтон поки не планує виведення своїх військ з Європи, зокрема з Польщі.
Українські біженці
Мер Варшави виступає за скорочення соціальних виплат для українських біженців в Польщі. Він пропонує, аби допомогу за програмою 800+, отримували лише ті українці, які працюють, живуть та платять податки в Польщі.
«Коли ми прив’язали отримання виплати 800+ до шкільного обов’язку, виявилося, що ці виплати отримували навіть діти, які не жили в Польщі. Тому для мене абсолютно природно ухвалити рішення, що ті, хто не працює і не перебуває в Польщі, не матимуть права на ці виплати. Ми надали нашим українським друзям рівні права з нашими громадянами в цих питаннях», — сказав мер Варшави.
Тшасковський про аборти
Нагадаємо, раніше Дональд Туск заявив, що аборт «не буде легальним у повному розумінні цього слова» упродовж цієї каденції парламенту. Проте Тшасковський, коментуючи ці слова, наголосив: «Я буквально через кілька хвилин після цієї заяви сказав, що не погоджуюся. Я вважаю, що це питання ще має бути розглянуте в цьому Сеймі. Я зроблю абсолютно все, щоб посилити тиск, переконати, щоб цей закон був підготовлений і проголосований цим Сеймом».
Тшасковський підтвердив свою підтримку законопроєкту, що передбачає можливість аборту до 12-го тижня вагітності. Він також докладатиме всіх зусиль, аби переконати партнерів. Якщо ж йому не вдасться досягти згоди всередині коаліції, він сам ініціює відповідну законодавчу пропозицію.
Мер Варшави також прокоментував й новий уряд Німеччини. Він очікує, що Берлін візьме на себе більше відповідальності щодо безпеки в Європі та допомоги для України.
Президентські вибори
Президентські вибори у Польщі відбудуться навесні. Перший тур очікується 18 травня, а президентська кампанія офіційно стартувала 15 січня.
Головним претендентом на крісло є мер Варшави Рафал Тшасковський. Він представляє проєвропейську «Громадянську коаліцію», до якої належить і чинний прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск. За даними опитування United Surveys для Wirtualna Polska станом на 25 лютого, Рафал Тшасковський може отримати 34,1% підтримки від поляків у першому турі.
На другому місці — президент Інституту національної пам’яті Кароль Навроцький. Відзначився заявами про те, що Україну не повинні приймати до ЄС, поки вона не розв’яже питання ексгумації жертв Волинської трагедії. Його підтримує опозиційна партія «Право і справедливість», членом якої є чинний президент Анджей Дуда. За Навроцького готові віддати голоси 25,7% виборців.
Славомір Менцен від українофобської партії «Конфедерації» на третьому місці із результатом 16,2%. Як повідомляла редакція RFI Українською, ранком 25 лютого Менцен, записав провокативне відео у Львові біля пам’ятника Степану Бандері, якого назвав терористом.