За даними КМІС, кількість українців, готових погодитися на деякі територіальні поступки, зросла з 8% у грудні 2022 року до 39% у березні 2025-го.
Поки адміністрація Дональда Трампа веде переговори з Росією щодо припинення війни, тисячі українців, які втекли з окупованих територій, втрачають віру в можливість повернутися додому, адже тема деокупації зникає з міжнародного порядку денного.
Про це йдеться в матеріалі Financial Times, передає ТСН.
Катерина залишила Мелітополь ще три роки тому, після окупації міста Росією. Вона мріяла повернутися додому, побачити матір і жити звичним життям. Але останні новини про переговори між США і Росією щодо завершення війни позбавили її надії.
“Питання окупованих територій навіть не стоїть на порядку денному”, – каже вона. “Ми не побачимо наших батьків найближчим часом”.
Катерина – одна з сотень тисяч українців, які змушені були покинути свої домівки після початку повномасштабного вторгнення у 2022 році. Вона виїхала, думаючи, що це тимчасово. Її батьки залишилися у Мелітополі. “Потім два тижні перетворилися на три роки”, – каже вона.
Переселенці, з якими поспілкувалося Financial Times, висловлюють розчарування через переговори, що готуються за участі США в Саудівській Аравії. Вони побоюються, що адміністрація Дональда Трампа, яка наразі веде ці перемовини, не враховує їхній досвід і біль.
За Трампа Сполучені Штати тимчасово призупинили військову допомогу Києву та уникають прямих формулювань щодо агресії з боку Росії, що викликало у багатьох враження про готовність США пожертвувати частиною української території заради припинення війни.
Імена опитаних не розголошуються з міркувань безпеки – у багатьох родичі залишаються на окупованих територіях.
Частина з них давно зрозуміла, що Росія навряд чи добровільно відмовиться від територій, які контролює з 2014 року. Водночас військовий прогрес України також зазнав втрат — за останній час українські війська втратили частину раніше звільнених територій у Курській області.