З 2025 року запрацює нова система в’їзду-виїзду (EES system) до країн Шенгенської зони для негромадян ЄС, які не мають довгострокової візи на перебування в цих країнах. Одним з кроків на отримання короткострокового дозволу для перебування в країнах Шенгену для українців стане ETIAS.
У грудні 2024 року Європейська комісія запропонувала поступовий початок роботи EES задля посилення безпеки Євросоюзу. Країни-члени Шенгенської зони матимуть шість місяців від ще неоголошеної дати, щоб розгорнути систему, це має статися протягом 2025 року. Точна дата початку дії нового порядку поки що невідома, повідомляє NV.
В’їзд до ЄС та інших країн Шенгенської зони здійснюватиметься виключно за біометричними паспортами. Мандрівники муситимуть самі сканувати їх в спеціально встановлених терміналах на пунктах прикордонного контролю. Біометричні дані зберігатимуться в базі протягом трьох років, тож процедуру треба буде робити не частіше, ніж один раз за цей період.
Розповідаємо, як нововведення вплинуть на українців та що таке ETIAS і EES.
В’їзд в ЄС та інші країни Шенгену: що зміниться для українців у 2025
Перетин кордону з ЄС для українців з біометричними паспортами не зміниться. Додасться лише обов’язкове сканування паспортів у спеціальних терміналах та періодична фіксація біометричних даних. Платити за перетин кордону з країнами Шенгену або заповнювати додаткові документи після запровадження системи EES також не доведеться.
Українці матимуть право на безвізове перебування в країнах Шенгенської зони строком до 90 днів протягом кожного 180-денного періоду. Для осіб, які навчаються, мають постійну роботу або посвідкe на проживання в ЄС, є можливість перебувати в зоні дії Шенгенського договору й понад зазначену кількість днів. Такі ж правила діяли з часів ухвалення безвізового режиму між Україною та ЄС.
До Шенгенської зони входять країни ЄС, окрім Ірландії та Кіпру, а також Швейцарія, Норвегія, Ліхтенштейн та Ісландія.
ETIAS для українців: що це та коли запрацює
За півроку після запровадження системи EES (нагадаємо, що точна дата ще невідома) для негромадян країн Шенгену, які можуть в’їжджати до них без візи, почне діяти ще одна новація — ETIAS (European Travel Information and Authorization System). Європейська система інформації та авторизації подорожей зокрема буде діяти й для українців, які в’їжджають до Шенгенської зони з метою туризму, бізнесу, транзиту або лікування.
Відповідно до цієї норми один раз на три роки негромадяни країн Шенгену, які до них в’їжджають, муситимуть отримати спеціальний дозвіл на короткострокові подорожі у ЄС та сплатити за це 7 євро. Подорожуючі віком до 18 років або старші за 70 років матимуть право на безкоштовне отримання дозволу ETIAS.
Щоб отримати дозвіл ETIAS, українці мають взяти до уваги такі аспекти:
- Наявність біометричного паспорта.
- Перед в’їздом в ЄС мандрівники мають подати заявку на отримання дозволу ETIAS через інтернет. Заповнення онлайн-анкети займе близько 10 хвилин. Рекомендується подавати заявку не пізніше ніж за 96 годин до перетину кордону країн Шенгенської зони.
- В анкеті необхідно буде вказати персональні та паспортні дані, інформацію про попередні поїздки й деякі питання безпеки.
- Після подачі заявки система автоматично перевірятиме дані заявника за різними базами даних безпеки.
- Якщо заявку схвалено, мандрівник отримає дозвіл на в’їзд на виїзд на вказану в заявці адресу електронної пошти. Цей дозвіл буде чинним протягом трьох років (або до закінчення терміну дії паспорта особи).
- Зазвичай результат стає відомим протягом кількох хвилин, хоча інколи перевірка буде займати до 30 днів.
- ETIAS буде потрібен для в’їзду в країни Шенгенської зони будь-яким транспортом — повітряним, морським або наземним.
- У разі відмови в ETIAS можна буде подати заявку на оформлення повноцінної візи.
- Реєстрація в системі ETIAS раз на три роки буде обов’язковою, але не гарантує в’їзд до Європи. Остаточне рішення про перетин кордону будуть ухвалювати прикордонні служби країни призначення.
Українці, які офіційно зареєстровані в країнах ЄС як бенефіціари програми тимчасового захисту, звільняються від необхідності отримувати дозвіл ETIAS. Тобто більшість біженців з України можуть не оформлювати його.