Site icon #Повернення

Підсумки 2023 року: українські біженці в Естонії успішно адаптуються, але хочуть повернутися додому

Stockholm, Sweden A Ukrainian flag is painted on a wall.

З літа 2023 року кількість українських біженців, які прибувають до Естонії, неухильно знижується. Українські біженці в Естонії успішно адаптуються, але хочуть повернутись додому.

На початку листопада Український інформаційний центр у Тарту припинив свою діяльність. Подібний центр у Нарві відзначає помітне падіння відвідуваності – у певні дні туди навіть ніхто не заходить. Кількість людей з тимчасовим захистом в Естонії теж стає меншим, пише ERR.

Станом на кінець листопада громадян України, які мають міжнародний захист, в Естонії налічувалося трохи більше 5,5 тис. Посвідку на проживання на підставі тимчасового захисту мають близько 35,5 тис. осіб. На початку року ця кількість перевищувала 38 тис. З початку року відмовилися від тимчасового захисту понад 6 тис. осіб. Понад 29 тис. подали клопотання про продовження.

З лютого минулого року Рада соціального страхування прийняла 25 000 осіб. Наразі лише одиниці людей потребують тимчасового житла, розповіла голова міграційної служби Управління соціального страхування Лііс Палутс. “Місця розміщення, створені виключно для прийому українців, поступово закриваються. І до кінця року, якщо не буде суттєвих змін, ми повернемося до звичного ритму роботи”, – сказав Палуц.

Наразі в місцях, де розташоване управління соціального страхування, немає жодного громадянина України. Департамент закриває тимчасове житло для біженців, але готовий знову відкрити його у разі потреби, якщо кількість біженців знову почне зростати. Виходячи з досвіду двох років, вона різко зросла після масованих бомбардувань українських міст або підриву великих інфраструктурних об’єктів, наприклад, дамби Каховського водосховища або ТЕС минулої зими.

За словами Палуца, навіть у цьому випадку початкова ситуація не повториться. «Профіль біженців, які прибувають сьогодні, певною мірою змінився. Наприклад, зараз багато хто з них приїжджає в гості до близької людини або має мережу знайомих, які приймають їх тут”, – розповіла вона.

Соціалізація українців в Естонії непроста, головна проблема – мова. “Естонська мова все ще досить складна. І біженцям досить складно її вивчати. Багато людей не бачать можливості пов’язати своє життя з Естонією саме з цієї причини», – розповіла Ольга Євдокимова, начальник відділу соціальної допомоги міста Маарду.

Існує навіть тенденція до переїзду біженців у межах самої Естонії. «Я часто отримую дзвінки з Сааремаа від біженців, які там живуть. Запитують про те, які є варіанти, наприклад, в Маарду. Їм там дуже важко. Насамперед тому, що це острови. Там, щоб переміщатися з одного місця на інше, потрібно мати власний транспорт. Крім того, їм дуже важко в тих місцях, де робота є тільки влітку, в туристичний період. А більшість місцевого населення – естонськомовні”, – розповіла Євдокимова.

Директорка Департаменту соціальної допомоги міста Нарва Крісті Мюрк також звернула увагу на внутрішню міграцію українців в Естонії: «Звичайно, у нас є біженці, які переїхали з Естонії до Естонії. Більшість людей приїжджають до нас з островів, з Тарту, з Пярну, з Хаапсалу. І вони надходять у міру того, як ми отримуємо інформацію, саме через мовне середовище».

Тим не менш, багато хто знаходить роботу і вивчає мову. Є й ті, хто отримав сертифікат про знання естонської мови за категорією А1. Станом на кінець року працювало майже 12 500 українських біженців, а на обліку безробітних – трохи більше 4000 <>. «Велика кількість біженців з України наразі працевлаштовані на ринку праці. У перші роки держава скоріше спрямовує ресурси на цю сферу, щоб допомогти цим людям вивчити мову та адаптуватися. І в майбутньому, безумовно, люди, які приїжджають сюди, будуть допомагати нашій економіці рости, розвиватися і створювати нові робочі місця», – зазначив директор Інтеграційного фонду Дмитро Московцев.

Наразі в Естонії перебуває 36 000 українських біженців від війни, які мають тимчасову посвідку на проживання. Більшість з них хочуть повернутися на батьківщину. За словами Євдокимової, біженці бояться лише зимових відключень світла в Україні, але налаштовані повернутися додому до весни. Це також спостереження Крісті Мюрк з Нарви: «Більшість із них хочуть повернутися додому. У будь-якому випадку все буде залежати від ситуації в цілому. Але більшість із них хочуть додому».

За даними Реєстру населення, частка людей, які отримали тимчасовий захист в Естонії, становить 2,35%.

Джерело: ERR Radio News

Exit mobile version