#Повернення

Презентація аналітичного дослідження «Повернення українців додому та їх реінтеграція в українське суспільство»

У Львівському пресклубі 05 грудня 2023 року відбулася презентація аналітичного дослідження «Повернення українців додому та їх реінтеграція в українське суспільство», проведеного ГО Фонд сприяння демократії за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україну. Дослідження здійснювалося в межах проєкту «Повернення: зміцнення довіри між українцями, що повертаються на батьківщину та іншими громадянами, організаціями й органами влади, забезпечення мирних взаємовідносин в стратегії соціального розвитку на національному та регіональному рівнях». Партнерами також були Київська група Безпеки та Розвитку і Центр національного відродження.

Дослідження складалося з кількох етапів:

Аналіз отриманого масиву інформації показав, що переважна більшість опитаних задоволені умовами перебування за кордоном та ставленням держав, що приймають українців (лише 10% згадують про негатив). Понад 50% знайшли роботу, продовжуючи отримувати соціальні виплати. Опитані визнають негативне ставлення до працівників на низькокваліфікованих посадах, важкі умови та нижчу за очікувану оплату праці.

Вивчивши мовний аспект, було встановлено, що 2/3 українських громадян, які до 24.02.2022 року спілкувалися в побуті російською, змінили її на українську або здійснюють поступовий перехід на українську. Також важливим є те, що ті, хто залишився російськомовним, мали майже в 3 рази більше конфліктів з місцевими мешканцями, аніж решта біженців. Шляхом додаткового опитування було визначено, що це відбувалося передовсім через те, що носіїв російської мови за кордоном часто асоціюють з країною-агресором.

В цілому ж конфлікти з місцевими мешканцями були у 7% українських біженців, і вони не були пов’язані з поганим ставленням до іноземців в країні перебування, а також – з політикою приймаючої держави.

Освітній фактор зазначався як вкрай важливий при ухваленні рішення щодо повернення в Україну.

При наявності вибору країни проживання респонденти на перший план ставили наявність друзів чи знайомих а також – репутацію країни щодо ставлення до українців..

також дослідження оцінювало перспективи повернення в Україну біженців, їх мотивації, конкурентні слабкості та переваги України (на фото):

На підставі аналізу отриманої інформації розроблені рекомендації щодо розв’язання ключових проблем біженців та їх реінтеграції в українське суспільство. Було визначено наступні ризики та необхідні кроки:

Запропоновано наступні рекомендації для основних стейкхолдерів на національному та регіональному рівні, які зараз оформлюються у цілісні стратегічні документи:

Презентацію дослідження можна завантажити за цим посиланням: https://bit.ly/reintegration_ua

Повний звіт та масив результатів буде оприлюднено на нашому сайті.

На реалізацією проєкту працювала команда:

В презентації взяли участь:

Запис трансляції презентації:

Exit mobile version