Чеська Республіка – одна з країн Європейського Союзу, де рівень зайнятості серед українців найвищий. Стабільна робота дає можливість покривати витрати на житло та задовольняти свої нагальні потреби.
Наразі у Чехії перебувають понад 400 000 українців, і більшість із них планує тривале проживання в країні, тому відразу розпочинає пошук роботи. Що треба знати про процедуру працевлаштування у Чехії та доступні вакансії, розповідає Закордон 24 разом із міжнародним сервісом з переказу коштів TransferGo.
Робота в Чехії для українців: основні нюанси
Українці, які шукають роботу в Чеській Республіці, можуть робити це без необхідності отримання спеціального дозволу на працевлаштування. Особи зі статусом тимчасового захисту мають право звертатися до роботодавців і братися до роботи без додаткових бюрократичних перешкод.
Однак важливо зазначити, що ті, хто не має тимчасового захисту, трудової або синьої карти, потребуватимуть дозволу на роботу, щоб мати право на працевлаштування в Чехії.
Які ще документи знадобляться:
- український паспорт (з копією);
- закордонний паспорт, термін дії якого повинен закінчуватися не раніше ніж через 3 місяці після завершення контракту;
- чинний медичний страховий поліс із мінімальним покриттям 30 000 євро;
- свідоцтво про освіту;
- довідка про несудимість;
- медична довідка;
- додаткові дозволи чи сертифікати – залежать від специфіки роботи.
Популярні сфери зайнятості та зарплата
У Чехії спостерігається значний попит на інженерів, медичних працівників та ІТ-спеціалістів, включаючи програмістів, дизайнерів, тестувальників та менеджерів проєктів. Активні галузі – логістика, автомобілебудування та важка промисловість. Як наслідок, існує значна потреба в робочій силі на заводах та фірмах із вантажоперевезень.
У 2025-му заробітна плата в Чехії сягає 50 000 чеських крон брутто. У поточному році мінімальна заробітна плата становить 12 200 чеських крон, а мінімальний погодинний оклад зріс до 73 крон.
Де шукати роботу в Чехії
Державні центри зайнятості (Úřad práce) є головним ресурсом для осіб, які шукають роботу. Вони не лише сприяють працевлаштуванню, але й пропонують суттєву фінансову допомогу тим, хто її потребує.
Водночас шукачам роботи варто подавати свої резюме на наявні вакансії через спеціалізовані вебсайти. Така стратегія значно підвищує шанси швидкого працевлаштування.
Популярні платформи для пошуку роботи в Чехії:
- Jobs4UA.cz;
- Nelisa та Grason;
- Prace.cz;
- Workania.eu.
Вакансії для українців в Чехії
Ринок праці в Чеській Республіці пропонує різні вакансії – як за видом зайнятості, заробітною платою, так і за місцем розташування. Ось кілька пропозицій, доступних на сайтах з пошуку роботи:
- працівник на склад продуктового інтернет-магазину: 170 – 190 крон за годину (Острава);
- пакувальник замовлень на склад IKEA: 160 крон за годину (Брно);
- офіціант: 28 000 – 36 000 крон в місяць (Прага);
- медичні працівники: лікар – від 120 000 крон в місяць, медсестра – від 40 000 крон в місяць (Прага, Плзень, Острава, Брно);
- робочий на автомобільний завод TOYOTA: 160 – 180 крон за годину (Острава);
- працівник McDonald’s: 125 – 140 крон за годину (Оломоуц).