Українці в Німеччині мають право влаштуватись на роботу. Однак певні спеціалісти повинні підтвердити свої диплом та кваліфікацію, щоб мати змогу працевлаштуватись у ФРН. Розповідаємо, як визнати диплом у Німеччині, про це повідомляє New Voice.
Робота в Німеччині — Коли потрібне підтвердження диплома та кваліфікації
Перше, що треба розуміти українцям, які шукають роботу в Німеччині, — це те, що у країні є поділ на регламентовані (регульовані) та нерегламентовані (нерегульовані) професії. Визнання професійної кваліфікації (Anerkennung der Berufsqualifikation або Gleichwertigkeitsfeststellung) або освіти, здобутих за межами цієї країни, потрібне тільки в тому разі, коли особа збирається працювати за регламентованою професію. До таких належать, наприклад, медичні працівники, юристи та вчителі.
До того ж щоб мати змогу працювати за регламентованими професіями визнання диплома про вищу освіту недостатньо, — потрібне саме підтвердження кваліфікації. Перевірити, чи потрібне визнання кваліфікації для вашої професії можна за допомогою спеціального покажчика.
За нерегламентованими професіями українці в Німеччині можуть працювати й без визнання диплома або кваліфікації. Виключеннями є випадки, коли:
- роботодавець вимагає визнання диплома або кваліфікації;
- ви влаштовуєтесь на роботу в державний сектор.
У будь-якому разі визнання диплома та кваліфікації може дуже допомогти під час пошуку роботи, яка відповідала б компетентності пошукача, та гарантувала б заробітну плату відповідно до наявної кваліфікації. Проте ця процедура не є безплатною.
Визнання означає, що іноземна професійна кваліфікація юридично еквівалентна німецькій та визнається в Німеччині. Існують різні типи визнання:
- повне визнання;
- іноземна професійна кваліфікація юридично еквівалентна німецькій референтній професії;
- часткове визнання.
Іноземна професійна кваліфікація лише частково еквівалентна німецькій професії. Причина цього в тому, що між іноземною професійною кваліфікацією та німецькою професійною кваліфікацією існують значні відмінності.
У цьому випадку є два варіанти, щоб все-таки домогтися повного визнання:
- успішна участь у курсах підвищення кваліфікації;
- успішна участь у компенсаційному заході.
Додаткову і безкоштовну консультацію з питань визнання професійної кваліфікації, набутої за межами Німеччини, можна отримати в центрах програми підтримки Integration durch Qualifizierung та на профільному державному порталі. Там пошукачам також за потреби надають підтримку в пошуці курсів підвищення кваліфікації.
Іноземна професійна кваліфікація лише частково еквівалентна німецькій професії. Причина цього в тому, що між іноземною професійною кваліфікацією та німецькою професійною кваліфікацією існують значні відмінності.
У цьому випадку є два варіанти, щоб все-таки домогтися повного визнання:
- успішна участь у курсах підвищення кваліфікації;
- успішна участь у компенсаційному заході.
Додаткову і безкоштовну консультацію з питань визнання професійної кваліфікації, набутої за межами Німеччини, можна отримати в центрах програми підтримки Integration durch Qualifizierung та на профільному державному порталі. Там пошукачам також за потреби надають підтримку в пошуці курсів підвищення кваліфікації.
Підтвердження диплома в Німеччині: як проходить та які документи потрібні — інструкція
Кожен, хто має диплом чи атестат, отримані за межами Німеччини, також має право на процедуру їх визнання. На це не впливають ані статус перебування, ані громадянство.
Деякі дипломи можуть вже бути визнаними у Німеччині автоматично. Перевірити свої шкільні атестати на відповідність кваліфікації для вступу до університету, а також академічну кваліфікацію можна в базі даних Anabin. Якщо ступінь здобутої освіти і навчальний заклад визнані у Німеччині, то це позначається статусом H+. Якщо вашого ступеня освіти та ЗВО в базі немає, то треба пройти процедуру оцінки диплома.
Щоб зрозуміти, які документи потрібно надати для підтвердження диплома, можна пройти попередню перевірку на сайті спеціальної установи Zentralstelle für ausländisches Bildungswesen (ZAB). Оберіть країну, в якій ви отримали документ про освіту, оберіть тип документа, та дотримуйтесь інструкцій.
Наприклад, власники диплома магістра, здобутого в Україні, можуть отримати оцінку документа в Німеччині, якщо він здобутий в акредитованому закладі вищої освіти (ЗВО). Для цього потрібні такі документи:
Диплом вищої освіти, який потрібно оцінити
- Диплом українською мовою.
- Додаток до диплома українською мовою або Додаток до диплома європейського зразка українською мовою.
- Сертифікати про акредитацію дійсні на момент закінчення навчання для вищого навчального закладу / для вашої спеціальності українською мовою. Ці документи потрібні, якщо ви навчалися у закладі приватної форми власності.
- Архівна довідка навчального закладу, в якій вказана форма навчання (денна, стаціонарна, очна, заочна тощо) мовою оригіналу. Цей документ потрібен, якщо форма навчання не вказана у документах.
- Довідка про перезарахування навчальних дисциплін або кредитів ECTS мовою оригіналу. Цей документ потрібен, якщо під час навчання апліканту перезарахували навчальні дисципліни та/або кредити ECTS з попередньої освітньої програми. Наприклад, якщо ви перевелися до іншого закладу вищої освіти, слід додати академічну довідку або інший документ про вивчені дисципліни у попередньому закладі вищої освіти.
Попередні дипломи про вищу освіту (у випадку сертифікації диплома магістра — це диплом бакалавра)
- Диплом про вищу освіту мовою оригіналу.
- Додаток до диплома про вищу освіту мовою оригіналу.
- Довідка про перезарахування навчальних дисциплін або кредитів ECTS мовою оригіналу, якщо вам перезарахували навчальні дисципліни та/або кредити ECTS з попереднього навчання чи попередньої освітньої програми.
Середня освіта
- Середня освіта, на основі якої отримано доступ до вищої освіти.
Інші документи
- Документ, що посвідчує особу (закордонний паспорт або ID-картка).
- Документ про зміну прізвища (наприклад, свідоцтво про шлюб), якщо прізвище змінилося.
- Картка біженця або рішення про надання притулку, якщо ви маєте відповідний статус або визнані шукачем притулку і не даєте ZAB згоду на отримання інформації від уповноважених установ щодо достовірності ваших документів.
- Копія трудового договору або письмове підтвердження про прийом на роботу в Німеччині, якщо оцінка диплома робиться для подачі заявки на отримання Блакитної Карти ЄС (Blaue Karte EU).
Після того, як ви пройшли перевірку та зібрали пакет необхідних документів, можна подавати заявку на оцінку до ZAB. Послуга коштує 208 євро, а повторна видача сертифіката з оцінкою диплома про вищу освіту — 104 євро.
Термін опрацювання заявок складає:
- три місяці — для звичайної заявки;
- два місяці — для оцінки диплома; за прискореною процедурою для працевлаштування іноземних фахівців;
- два тижні — для оцінки диплома для Блакитної Карти ЄС.
При великій кількості заявок опрацювання може зайняти більше часу. Статус заявки можна перевірити в будь-який час в особистому кабінеті.
Зауважте, що сертифікат оцінки для дипломів, здобутих у ЗВО на окупованих Росією територіях, ZAB не видає. Це стосується дипломів російського державного зразка та дипломів самопроголошених Донецької та Луганської «народних республік».