Рада ЄС та Європарламент уклали попередню угоду про поступове запуск автоматизованої прикордонної системи в’їздів та виїздів (Entry/Exit system, EES) до Євросоюзу, яка замінить штампи у закордонному паспорті. Про це повідомляється у понеділок, 19 травня, на сайті Ради ЄС, передає Delfi.
Новий регламент поступового запуску EES Рішення про введення системи було ухвалено ще у 2017 році, її запуск кілька разів відкладався. Останнім терміном називався 2024 рік. Однак наприкінці минулого року Єврокомісія (ЄК) знову відклала запуск EES, оскільки Німеччина, Франція та Нідерланди виявилися не готовими до її запровадження. Тоді ЄК вимагає створити новий регламент не одномоментного, а поступового запуску системи.
У новій угоді пропонується відвести на поступове запровадження EES шість місяців. “До кінця цього перехідного періоду країни-члени продовжать вручну проставляти печатки у проїзних документах”, – йдеться у прес-релізі. Раніше повідомлялося, що EES повністю замінить штампи у закордонному паспорті.
Угода Ради ЄС та Європарламенту не означає, що EES почнуть запроваджувати вже зараз. Дату початку поступового запуску системи має встановити Єврокомісія. Крім того, досягнута 19 травня угода – попередня, її ще мають остаточно схвалити самі Рада ЄС та Європарламент.
Нова система збільшить черги?
Цифрова система EES дозволить автоматично реєструвати дані тих, хто в’їжджає в Шенгенську зону і виїжджає за її межі, у тому числі біометричні дані: відбитки пальців і знімок обличчя. Влада країн ЄС матиме постійний доступ до персональних даних громадян третіх країн та історії їх поїздок, а також зможе контролювати, чи дотримуються ті дозволеного періоду перебування.
“EES значно знизить ймовірність шахрайства з ідентифікаційними даними та перевищення терміну перебування”, – сказано у заяві Ради ЄС.
Раніше у ЗМІ звучали побоювання, що нова система не скоротить, а збільшить черги на кордонах Шенгенської зони. Про це говорила і влада Великобританії. У проекті нового регламенту йдеться, що країни ЄС зможуть тимчасово відключати EES, “коли інтенсивність потоку людей призведе до дуже великого часу очікування”.