Site icon #Повернення

Українців судять за борги за комуналку: платити змушують навіть біженців

В Україні торік із понад мільйона цивільних справ, які зареєстрували, 28,3% – справи щодо стягнення боргів за комуналку, йдеться в аналітиці OpenDatabot. Для порівняння: серед загальної кількості справ категорія “стягнення позик, кредитів” становить 12%. Позови подають, зокрема, проти біженців.

OBOZ.UA вивчив кілька судових проваджень із позовами комунальних підприємств проти боржників. Абсолютна більшість із них відбувається за спрощеною процедурою. Це передбачено п. 3 ч. 1 ст. 161 Цивільного процесуального кодексу. Судовий наказ видається протягом п’яти днів з моменту отримання інформації про зареєстроване місце проживання боржника. Після цього у боржника є 15 днів, щоб оскаржити наказ. І якщо він цього не робить, виконавча служба отримує можливість стягувати заборгованість.

Наприклад, до реєстру боржників нещодавно потрапив мешканець Одеської області Микола Федорович. 28 травня йому виповниться 84 роки (дані з реєстру боржників Мін’юсту). Ми знайшли судовий наказ, через який пенсіонер став боржником. Виявилось, що Микола Федорович не платив за утримання будинку та прибудинкової території. Житлово-комунальний сервіс “Вузівський” отримав судовий наказ щодо стягнення з чоловіка 7,3 тис. грн боргу. При тому комунальне підприємство навіть не сплатило судовий збір, пояснюючи це тим, що одесити вже заборгували КП 42,1 млн грн, що спричинило “скрутне матеріальне становище” підприємства.

Платити за комуналку мають навіть ті українці, які у квартирах не проживають, це стосується зокрема й біженців. Якщо житло не розташоване у зоні бойових дій, власники квартир зобов’язані платити щонайменше за утримання будинку та прибудинкової території (а також за централізоване опалення, за доставку газу). Наприклад, кілька місяців тому у Львові ОСББ “Соняшне” виграло позов проти двох співвласників квартири. Вони місяцями не платили внески та накопичили 21,8 тис. грн боргу. Франківський районний суд Львова зобов’язав двох співвласників житла заплатити не тільки сам борг, але і 572,5 грн пені та 2,4 тис. грн інфляційних втрат (у сумі 24,8 тис. грн).

Окрім того, відповідачі мають також заплатити по 1,5 тис. грн судового збору. Тобто в сумі родина накопичила борг у розмірі 21,8 тис. грн, але за рішенням суду мають заплатити вже 27,8 тис. грн. І хоча відповідачка в суді заявила, що “за кордоном проживає постійно з 25 травня 2023 року та послугами ОСББ “Соняшне” не користувалась по сьогодні”, її все одно зобов’язали заплатити борг.

Як повідомляв OBOZ.UA раніше, в Україні не планують підвищувати тарифи на електроенергію та газ. Так, абоненти нафтогазу (98% всіх споживачів газу в Україні) продовжать отримувати паливо по 7,96 грн за кубометр. А тариф на електроенергію залишиться на поточному рівні 4,32 грн за 1 кВт*год. Перегляд розцінок можливий лише у разі надзвичайної ситуації.

Exit mobile version