Від початку повномасштабного вторгнення мільйони українців були змушені залишити свої домівки й шукати захисту в країнах Європейського Союзу. Польща, Німеччина, Чехія, Італія, Іспанія стали не лише транзитними пунктами, а й новими домівками для сотень тисяч наших громадян. Безвізовий режим з ЄС у перші місяці війни дозволив українцям перетинати кордон майже безперешкодно, рятуючись від війни. Проте вже найближчим часом правила в’їзду зміняться — запрацює система попередньої авторизації ETIAS, яка зробить перетин кордону платним і обов’язковим навіть для громадян безвізових країн, зокрема й України. Для українських біженців та вимушених переселенців це питання набуває особливого значення, передає ФАКТ.
Що зміниться для українців
Впровадження системи ETIAS Європейський Союз переніс на кінець 2026 року, хоча її запуск спочатку планувався на весну 2025-го. За останніми даними, обов’язкової авторизації у повному обсязі слід очікувати не раніше 2027 року. Це рішення пов’язане з технічними складнощами та затримками у впровадженні іншої системи контролю — EES (Entry/Exit System), яка має фіксувати кожен в’їзд та виїзд громадян на кордонах Шенгенської зони. Саме на базі EES працюватиме й нова система допуску ETIAS.
Система ETIAS передбачає, що громадяни України, як і всі громадяни безвізових країн, перед поїздкою до ЄС мають заповнити онлайн-анкету, надати особисті дані та відповісти на низку запитань — зокрема щодо мети поїздки, можливих судимостей чи фактів перебування в «чорних списках» правоохоронних органів країн ЄС. Після цього потрібно буде сплатити збір у розмірі 7 євро.
Дозвіл діятиме протягом трьох років або до завершення строку дії закордонного паспорта. Подавати заявку доведеться навіть тим українцям, які часто перетинають кордон — наприклад, працюють у Польщі чи відвідують родичів у Чехії чи Німеччині.
Чи є винятки
Від сплати збору звільняються діти та люди старші за 70 років. Але навіть ці категорії повинні пройти повну процедуру подання заявки — тобто заповнити анкету та отримати дозвіл на в’їзд. Жодних винятків для українців як нації чи для людей із тимчасовим захистом у ЄС на етапі розробки системи поки що не передбачено.
Чому це важливо для українських біженців
Зміна правил торкнеться не лише туристів чи заробітчан, а й сотень тисяч українських біженців. Зокрема, мова йде про тих, хто з початку війни живе у країнах Європи під тимчасовим захистом і час від часу повертається до України — навідати родичів, вирішити особисті справи чи перевірити збережене майно.
Після запуску ETIAS кожна така поїздка вимагатиме попередньої авторизації й сплати збору. Для багатьох українських родин, які втратили все й вимушені виживати за рахунок соціальних виплат у ЄС, навіть ці 7 євро на людину можуть стати додатковим фінансовим тягарем, особливо якщо йдеться про кількаразові поїздки на рік або велике сімейне повернення.
Чому перенесли запуск системи
Європейський Союз неодноразово переносив терміни запуску ETIAS через складність технічної інтеграції з системою контролю в’їзду/виїзду EES. Лише після її повноцінного впровадження ETIAS зможе запрацювати на всіх кордонах. Наразі окремі елементи EES планують тестово запустити вже у жовтні 2025 року на вибраних пунктах пропуску.
Що ще важливо знати
Попри те, що система ETIAS позиціонується як інструмент для підвищення безпеки й контролю за міграційними потоками, для українців вона може стати ще одним бар’єром у доступі до Європи. Особливо для тих, хто не має цифрових навичок або доступу до інтернету — адже весь процес отримання дозволу буде онлайн.
Крім того, для біженців залишається актуальною проблема медичного страхування на кордоні. Зокрема, у Польщі вже зараз дедалі частіше наголошують, що при перетині кордону громадяни України повинні мати поліс страхування. Це ще один додатковий фінансовий тягар для родин, які часто змушені виїжджати й повертатися.
Німеччина, яка прийняла одну з найбільших груп українських переселенців, продовжує надавати фінансову підтримку людям з інвалідністю та соціально незахищеним біженцям. Однак, із запуском ETIAS навіть ці групи зіткнуться з новими бюрократичними процедурами.
Запровадження платної системи в’їзду ETIAS стане однією з найбільших змін у правилах перетину кордону для українців за останні роки. І хоча, на перший погляд, сума збору здається невеликою, для багатьох родин біженців вона обернеться серйозним викликом. Система ускладнить і здорожчить поїздки, зробить процес більш контрольованим та вимагатиме від українців постійної готовності до нових правил, реєстрацій і перевірок.