Розповідаємо, яким є порядок виїзду за кордон для чоловіків у червні та що змінилося у 2025 році.
Під час дії воєнного стану виїзд чоловіків віком від 18 до 60 років за межі України забороняється. Ця норма закріплена указом президента № 64/2022, а порядок виїзду за кордон — постановою КМУ № 57. Деякі зміни щодо того, кому можна виїхати за кордон, внесені новим законом про мобілізацію.
Документи для виїзду за кордон чоловікам затверджує постанова № 57 Кабміну. Їхню наявність перевіряють співробітники Держприкордонслужби під час перетину державного кордону України. Зокрема представники ДПСУ мають право перевіряти військово-облікові документи чоловіків мобілізаційного віку під час проходження прикордонного контролю та у прикордонній смузі. Цю норму регламентує Закон України 3633-IX, повідомляє NV.
Хто з чоловіків має право на виїзд за кордон під час воєнного стану
Чоловіки віком до 18 та понад 60 років, а також ті, які виключені з військового обліку за станом здоров’я і не здійснювали тяжкого злочину, можуть виїжджати з країни відповідно до правил.
Військовозобов’язані громадяни мають право виїзду за кордон за таких підстав:
▪ за станом здоров’я;
▪ для навчання;
▪ якщо вони є держслужбовцями;
▪ за сімейними обставинами;
▪ за професією.
У військово-облікових документах осіб, які виїжджають на підставі відстрочки від мобілізації, має бути відповідна відмітка. Наразі отримати її можна після надання ТЦК документів, що підтверджують підстави. Центр комплектування займається й оформленням відстрочки.
Нова категорія чоловіків, яка також може виїздити за кордон у 2025 році
Правила перетинання державного кордону громадянами України доповнено новою нормою.
У період дії воєнного стану чоловіки від 18 до 25 років, які проходили військову службу за контрактом у Збройних Силах або розвідувальному органі Міноборони, укладеним на умовах, передбачених абз. 4 ч. 3 ст. 23 Закону України Про військовий обов’язок і військову службу, та які до укладення такого контракту не проходили військову службу (крім базової), можуть перетнути кордон за умови виконання правил перетинання державного кордону та наявності:
▪ довідки (форма затв. МОУ), виданої командиром в/ч (керівником ТЦК та СП), керівником підрозділу розвідувального органу Міноборони, із зазначенням відомостей щодо укладання контракту;
▪ військово-облікового документа.
Згідно з постановою КМУ від 31 грудня 2024 року № 1536, норма стосується контрактів, укладених під час дії воєнного стану строком на 1 рік громадянами віком від 18 до 25 років (крім осіб офіцерського складу) відповідно до абз. 4 ч. 3 ст. 23 Закону України Про військовий обов’язок і військову службу.
Нові правила перетину кордону для перевізників та працівників культури і медіа
У 2025 році також змінилися правила виїзду для чоловіків 18−60 років, які займаються перевезенням медичних і гуманітарних вантажів.
Раніше перевізники могли виїжджати за кордон за рішенням Мінінфраструктури на строк до 30 днів.
Тепер гуманітарні та медичні вантажі більше не є підставою для виїзду. Перетнути кордон можуть лише ті, хто має інші законні підстави.
Крім того, нова постанова Кабінету Міністрів України від 04.03.2025 № 244 розширює перелік осіб, які можуть виїжджати.
Відтепер, за умови, що їхні організації визнані критично важливими, виїздити за кордон можуть також чоловіки, які працюють у сфері:
▪ культури;
▪ кінематографії;
▪ стратегічних комунікацій;
▪ медіа чи інформації.
Нагадаємо, заброньованим від мобілізації представникам медіа не потрібні листи-сприяння Міністерства культури і стратегічних комунікацій до Державної прикордонної служби.
Зміни у правилах виїзду за кордон для медійників і представників культури не стосуються заброньованих журналістів. Вони продовжують виїжджати за наказами на відрядження.
Чи можна виїхати за кордон після виключення з обліку
Особи, виключені з військового обліку, можуть перетинати кордон без обмежень, оскільки вони більше не є військовозобов’язаними, не підлягають призову і їх не стосуються обмеження. Однак для цього необхідно мати відповідні документи, які підтверджують виключення з обліку.
При перетині кордону виключеним з військового обліку українцям потрібно пред’явити:
▪ закордонний паспорт;
▪ військовий квиток та витяг Резерв+ із відміткою про виключення з військового обліку.
▪ висновок ВЛК (якщо виключення з обліку відбулося за станом здоров’я).
Отже, під час воєнного стану особи, звільнені з військового обліку, мають право безперешкодно перетинати державний кордон. Головною умовою є наявність документального підтвердження та відповідної відмітки в облікових документах.
Крім того, з військового обліку виключаються особи, які не пройшли військовий призов у зв’язку з досягненням граничного віку для мобілізації — 60 років.