Site icon #Повернення

Як говорити з дітьми про трагічні події в Україні: поради родинам в імміграції

Після повномасштабного вторгнення Росії мільйони українців опинилися за кордоном. Серед них — родини з дітьми, які вивезли синів та доньок подалі від сирен, вибухів і втрат. Але від війни важко сховатися повністю. І питання “як говорити про це з дітьми” постає в кожній іммігрантській родині, особливо коли з дому приходять тривожні новини.

Як батькам говорити з дітьми і підлітками про війну, не травмуючи, не ламаючи, не лякаючи? Але й не мовчки закриваючи ноутбук, коли на екрані — Бахмут чи Краматорськ. Розповідаємо про поради, які знайшли, пише UAdiaspora.

Діти все відчувають. Навіть якщо ви мовчите

“Не говорити про війну” — це стратегія, яка лише на перший погляд здається захистом. Насправді дитина і без слів відчуває напругу, читає емоції батьків, чує уривки новин, бачить фото в месенджерах. І якщо дорослий не пояснює, не називає речі словами, дитина вигадує своє. Часто страшніше, ніж є насправді.

Як говорити з малими дітьми

Дітям до 6–7 років не потрібні деталі. Їм важливо почути головне: ви поруч, вони в безпеці, і все, що сталося — не з їхньої вини.

Як говорити з підлітками

Підлітки знають більше, ніж ви думаєте. Вони читають новини, бачать відео в соцмережах, спілкуються з однолітками. Їх не потрібно “рятувати” мовчанням. Їм потрібен діалог.

Що не варто робити

Говоріть не один раз

Розмова про війну — це не одна велика “серйозна” розмова, після якої можна зітхнути з полегшенням. Це щоденна відкритість. Вміння підійти й сказати: “Як ти сьогодні?” або “Я бачив, що ти засмутився. Хочеш поговорити?”

Тільки так, поступово, діти зможуть не втратити зв’язок із домом, не замкнути біль у собі й не перетворити його на щось руйнівне. 

Exit mobile version