Site icon #Повернення

Які документи слід оновити українцям у Польщі у 2025 році: перелік

З початком 2025 року українцям у Польщі треба бути готовими до певних змін. Зокрема, тим, хто проживає або працює в цій країні, варто перевірити чинність своїх документів.

Саме це має вирішальне значення для уникнення потенційних проблем, пов’язаних з проживанням, працевлаштуванням та доступом до соціальних виплат. Чого чекати українцям у Польщі у 2025 році та які документи слід оновити, сьогодні розповідає 24 канал, посилаючись на міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo.

Які документи оновити в Польщі у 2025-му

Кому: українцям, які приїхали після початку війни у 2022 році, й користуються статусом тимчасового захисту.

Як оновити:

Статус захисту для українців в Європейському Союзі офіційно продовжено до 30 вересня 2025 року. Згідно з законодавством ЄС, документ поновлюється автоматично, додатково йти в установи нема потреби.

Але з наближенням дати закінчення терміну дії – восени – українцям варто перевірити оновлені умови свого статусу.

Кому: українцям, які мають тимчасовий або постійний дозвіл на проживання.

Як оновити:

Іноземцям, які мають карту побиту, рекомендується поновити її щонайменше за 30 днів до закінчення терміну дії.

Заявники повинні подати свої запити особисто до Воєводи за місцем проживання. Для цього необхідно пред’явити паспорт, документ, що підтверджує місце проживання (наприклад, договір оренди житла), а також довідку про доходи чи працевлаштування.

Важливо: у Польщі від 1 січня 2025 року змінили вимоги для отримання карти побиту. Уряд підняв поріг мінімальної заробітної плати для отримання карти побиту на підставі працевлаштування – тепер це не нижче 4666 злотих брутто. Ті, хто подаватимуться на її отримання не у зв’язку з працевлаштуванням, – мінімальний дохід 1 010 злотих нетто.

Кому: всім, хто проживає в Польщі тривалий час або отримує соціальні виплати.

Як і коли оновити/оформити:

У разі зміни місця проживання, сімейного стану чи інших персональних даних необхідно звернутися до місцевого управління ґміни або міста.

Для отримання PESEL UKR необхідно підготувати й взяти з собою спеціальну заяву, документ, який посвідчує особу, фото розміром 35*45 міліметрів.

Якщо це перше оформлення PESEL, то його необхідно отримати обов’язково впродовж 30 днів після перетину кордону. Процедура оформлення документа є безплатною.

Кому: українцям, які приїхали після початку війни у 2022 році та користуються статусом тимчасового захисту.

Як отримати:

Починаючи з 2025 року, українці, які проживають у Польщі, мають можливість подати заяву на отримання нової спеціальної карти побиту, так званої CUKR. Вона надаватиме легальний статус терміном на 3 роки й слугуватиме вигідною альтернативою чинній системі PESEL UKR.

Щоб отримати нову карту, необхідно виконати 3 умови:

  1. Мати статус UKR (статус тимчасового захисту) безперервно протягом 365 днів;
  2. Мати його на момент 4 березня 2024 року;
  3. Мати статус станом на дату подання заяви на CUKR.

Увага. Несвоєчасне оформлення чи оновлення документів може призвести до ускладнень з перебуванням, працевлаштуванням та отриманням соціальних виплат.

Кому: українцям, термін дії паспортів яких закінчується найближчим часом, або які були видані понад 10 років тому.

Як оновити:

Це можна зробити у консульствах України в Польщі. При цьому слід бути готовим до того, що процес оновлення документа може тривати до 3 місяців.

Послуга не безплатна – вартість коливається від 370 до 600 злотих. Ціна залежить від терміновості запиту.

Крім того, для оформлення закордонного паспорта українці можуть звернутися до спеціалізованих підрозділів державного підприємства “Документ”. Вони розташовані у Варшаві, Кракові, Вроцлаві та Гданську.

Замовити документ можна за наступними цінами:

Кому: українцям, які працюють на підставі дозволу на роботу.

Як і коли оновити:

Важливо продовжити дозвіл на роботу до закінчення терміну його дії. Заяву на продовження подає роботодавець до місцевого воєводського управління.

Кому: усім, хто працює чи навчається в Польщі.

Як оновити:

Українці, які користуються державним страхуванням через Національний фонд охорони здоров’я (NFZ), знають, що поновлення полісів, як правило, відбувається через їхніх роботодавців.

Тим часом особи, які мають приватне страхування, повинні дотримуватися умов своїх договорів і своєчасно поновлювати поліси, щоб зберегти його та уникнути зайвих питань і витрат.

Кому: українцям, які управляють транспортним засобом на території Польщі.

Як і коли оновити:

Українці, які отримали посвідку на проживання в Польщі, можуть користуватися своїми українськими водійськими посвідченнями до 185 днів. Після закінчення цього пільгового періоду особи зобов’язані подати заяву на обмін для отримання польського посвідчення водія.

Слід зазначити, що українці, які мають PESEL UKR, не зобов’язані негайно обмінювати свої українські посвідчення на польські. Це положення діятиме до закінчення терміну дії поточного статусу тимчасового захисту 30 вересня 2025 року.

Тим, хто хоче замінити українські водійські права на польські, слід звернутися до місцевої районної або міської адміністрації. Цей процес контролює Wydział Komunikacji Urzędu Miasta або Starostwo Powiatowe.

Exit mobile version