Site icon #Повернення

Європейський форум української діаспори

14 грудня у Новому Саді (Сербія) у гібридному форматі проходив Європейський форум української діаспори «Новий Сад 2024».

Подія була присвячена 75-річчю Європейського конгресу українців (ЕКУ), питанням розвитку українських громад у Європі та проблемам європейської діаспори. Про це повідомлено на фейсбук-сторінці ЕКУ. Всього участь у події взяло понад 650 учасників – представників українських громад із щонайменше 55 країн світу, передає “Наше Слово”.

Форум відкрив Мирослав Гочак, віцепрезидент Європейського конгресу українців, а з вітальними словами виступили, зокрема, Володимир Толкач, посол України в Сербії, Богдан Райчинець, президент ЕКУ, Ярослава Хортяні, голова Світової федерації українських жіночих організацій.

У тематичному блоці «Культурна ідентичність як засіб самозбереження в мультикультурному середовищі» серед спікерів був Мирослав Скірка, голова Об’єднання українців у Польщі. Очільник ОУП говорив про ситуацію та перспективи українців у Польщі.

«Наша громада українців у Польщі зараз нараховує понад два мільйони. Це українська національна меншина, якої за останнім переписом населення за 2021 рік – 80 тисяч, але це теж громадяни, які були тут до повномасштабної війни в Україні й біженці, яких маємо майже мільйон. Тобто наша громада – дуже різноманітна», – говорив голова Об’єднання.

Мирослав Скірка згадав про виклики, з якими стикаються українці у Польщі, про тиск інформаційного російського простору та як він впливає на відносини українців із польським суспільством. Також розповів про вживання української мови, яка є «елементом збереження ідентичності».

«Для людей поза Україною, тобто меншин, мова є певним культурним кодом. Вона дуже важлива. Ми відчуваємо потребу дуже інтенсивної роботи, щоб цю мову зберегти й цією мовою розвивати українську культуру», – зазначив голова Об’єднання. Очільник організації сказав теж про права нацменшини й громадян України у Польщі та про освіту. Нагадав, що разом зі шкільним обов’язком для учнів-біженців, яких у польських школах зараз нараховують 246 тисяч, Міністерство національної освіти Польщі передбачало, серед іншого, що учні матимуть можливість відвідувати уроки української мови в польських школах, котрі проводять вчителі з України.

«Ми сподівалися, що до польських шкіл буде введено так званий український компонент. Ми про це говорили на початку 2024 року з Міністерством національної освіти, і тоді справа здавалася очевидною, – вказав Мирослав Скірка. Він пояснив, що, попри певні домовленості між польською та українською сторонами щодо навчання української мови, нічого не було реалізовано. – Як стало видно, що до чого, то зміни, про які говорили, не були введені. У цьому питанні Польща по суті зараз реалізує політику асиміляції українських дітей. Ідеться про те, щоб ці діти здобули гарну освіту, добрий життєвий старт, але їхня національна ідентичність не цікавить польську державу взагалі».

Весь запис доповіді голови ОУП та інших учасників форуму можна подивитися на ютуб-каналі «YUkrainians Media» (Європейський форум української діаспори «Новий Сад 2024»).

Під час форуму відбулися ще два тематичні блоки, де доповідачі говорили про освіту, мову, родину, церкву та як протидіяти швидкій асиміляції. Також обговорено нові виклики ЕКУ, серед яких – розбудова мережі, інтеграція, утримання й зміцнення громад.

Exit mobile version