З початку повномасштабного вторгнення значна частина українців, які вимушено виїхали до Польщі, не лише адаптувалася до нових умов, а й зробила вагомий внесок у польську економіку. Одним з найяскравіших показників цього процесу є активний розвиток підприємницької діяльності серед українців. Завдяки простішим умовам реєстрації бізнесу та сприятливій ринковій ситуації тисячі українців змогли започаткувати власну справу, тим самим зміцнюючи економічні зв’язки між двома країнами.
За період 2022-2024 років українці зареєстрували 77,7 тисячі індивідуальних підприємств (JDG), що становить 9% від усіх таких підприємств у Польщі. Ця кількість що значно переважає над кількістю польських фірм в Україні. Про це йдеться в дослідженні аналітичного центру Gremi Personal, повідомляє ФАКТ.
Примітно, що 37% з них засновані жінками, що свідчить про високу активність українок у бізнес-середовищі країни. Лише за 2024 рік було відкрито 33,2 тисячі JDG, що вдвічі перевищує показник 2022 року (15,9 тисячі) та на 16% більше, ніж у 2023 році (28,6 тисячі). Така позитивна динаміка свідчить про зростаючий інтерес українців до підприємницької діяльності та поступову інтеграцію у польську бізнес-екосистему.
Основні галузі, у яких розвивається український бізнес, залишаються стабільними. Найбільше підприємств працює у сфері будівництва (23%), інформаційно-комунікаційних технологій (18%) та послуг (13%). Зокрема, серед будівельних компаній домінують ті, що займаються оздоблювальними роботами (32%). В інформаційно-комунікаційній сфері майже 79% підприємств спеціалізуються на розробці програмного забезпечення, а в секторі послуг 82% бізнесів надають косметичні та перукарські послуги.
Окрім зростання кількості індивідуальних підприємств, суттєво збільшилася й кількість компаній з українським капіталом. За три роки, з 2022 по 2024, у Польщі було зареєстровано 11,3 тисячі таких компаній, що становить 31% від усіх підприємств з іноземним капіталом та 7% від загальної кількості юридичних осіб у країні. На кінець 2024 року загальна кількість компаній, заснованих українцями, сягнула 28,2 тисячі, з яких 3 279 було зареєстровано лише у 2024 році.
Український бізнес у Польщі охоплює широкий спектр галузей, проте найбільше підприємств функціонує у сфері торгівлі (24%), будівництва (16%) та адміністративно-допоміжних послуг (12%). Завдяки високій кваліфікації та підприємницькому духу українці активно розвивають свої компанії, створюючи нові робочі місця та сприяючи економічному розвитку країни, яка надала їм прихисток.
Водночас станом на лютий 2024 року в Україні було зареєстровано лише 3635 польських компаній, що у 21 раз менше, ніж кількість українських фізичних осіб-підприємців у Польщі. Майже третина польських фірм, а саме 31%, працює в оптовій і роздрібній торгівлі, 17% — у переробній промисловості. Близько 8% спеціалізуються на професійній, науковій та технічній діяльності, а 7% зосереджені на адміністративних і допоміжних послугах. Найбільше таких компаній зареєстровано у Києві та Львівській області. Дані наводить аналітична система YOU Control.
Зростання українського підприємництва в Польщі демонструє не лише активність і гнучкість українців, а й суттєві трансформації на польському ринку праці. Як зазначає представник аналітичного центру Gremi Personal Юрій Григоренко, багато українців, які раніше працювали найманими працівниками, тепер створюють власний бізнес або переходять на самозайнятість. Це не тільки спосіб адаптації до змін, а й можливість ефективного використання свого досвіду та навичок.
Польські роботодавці також змінюють підхід до співпраці. Все більше компаній відкриті до партнерства з українськими підприємцями, зокрема в галузях будівництва, логістики та промисловості. Водночас існують і труднощі – серед головних викликів залишаються бюрократичні перепони при реєстрації бізнесу та пошук надійних партнерів для довгострокового розвитку.
Польський бізнес проявляє інтерес до відкриття компаній в Україні, особливо у прикордонних регіонах, зокрема в Підкарпатському воєводстві. Найперспективнішими напрямками для інвестицій є будівництво, виробництво та готельно-ресторанний бізнес (HoReCa). Водночас безпекові ризики відіграють ключову роль у процесі ухвалення рішень. Україна, зі свого боку, прагне залучити польських підприємців і має вже зараз створювати умови для їхньої діяльності, щоб після війни європейський бізнес міг працювати в країні.
За даними дослідження Форуму відповідального розвитку, імміграція після 2014 року суттєво вплинула на економіку Польщі. У 2023 році ВВП країни був би на 2,3% нижчим без цього чинника, а до 2050 року міграція може забезпечити зростання економіки на 12,5%
Таким чином, Польща стала не лише безпечним місцем для українців, а й платформою для реалізації їхніх бізнес-ідей. З огляду на позитивну динаміку зростання, можна очікувати, що найближчими роками український бізнес у Польщі продовжить розширюватися, приносячи користь як своїм засновникам, так і економіці країни загалом.