Site icon #Повернення

Замість уроків – пари, оцінки за бажанням і всі перерви на вулиці: вчителька з України назвала 5 моментів, які її вразили в німецькій школі

У німецьких школах навчальний процес та оцінювання знань школярів значно відрізняється від системи, що існує в Україні. У початковій школі використовують шестибальну систему оцінювання, де “1” – найвища оцінка, а “6” – найнижча, а за домашні завдання оцінки не ставлять взагалі. Заняття називають парами, а не уроками, і тривають вони 1 годину 30 хвилин.

Про це в інтерв’ю OBOZ.UA розповіла українка Поліна Новікова. Після початку вторгнення Росії вона переїхала до Німеччини і нині працює в одній зі шкіл у Баварії. Новікова назвала 5 моментів, які її вразили в німецькій школі, і які відрізняються від тих, що існують в Україні.

Перший день у школі. Лінійок у першокласників не передбачено взагалі, до того ж ніхто не вказує, як першокласникам одягатися. Вони приходять до школи з конусоподібними картонними пакетами “шультюте” (Schultüte), що наповнені цукерками чи канцелярським приладдям. Зазвичай, батьки збирають їх самостійно.

Школярі інших класів у перший день нового навчального року приходять до школи, щоб поспілкуватися з друзями та познайомитися з новими однокласниками чи вчителями.

Розклад та кількість пар. У німецькій школі немає уроків по 45 хвилин, як в Україні. Заняття триває 1 годину 30 хвилин. Далі йде 20-хвилинна перерва, потім пара, потім перерва 15 хвилин.

Розклад складають так, щоб у перших класів було не більше чотирьох предметів (навчання починається о 08:00, закінчується о 12:20). У другому класі уроків трохи більше, але не більше шести.

Оцінювання знань. У початковій школі шестибальна система оцінювання: 1 бал – це найвища оцінка, а 6 – найнижча, але таку здебільшого школярам не ставлять. Оцінки починаються уже з другого класу, а у першокласників лише перевіряють, чи виконане домашнє завдання і ставлять смайлик.

На уроках оцінювання також зазвичай немає, оцінюють уже контрольні роботи та проби (тести). Наприкінці четвертого року навчання дитині видають табель, за яким вже зрозуміло, куди вона може йти далі.

“Наприклад, щоб продовжити навчання в гімназії, треба набрати середній бал 2,33 з трьох предметів (планку зараз підвищили, а раніше було 2,66) – з математики, німецької мови та аналога предмета “Я пізнаю світ”, – розповіла Новікова.

Перерви на вулицю. Усі перерви проходять на вулиці. Території навчальних закладів облаштовано так, щоб усі діти мали змогу проводити вільний час на свіжому повітрі. Виняток – це коли падає сильний дощ або сніг.

На великій перерві, яка триває 20 хвилин, учні можуть сходити поїсти. На території школи є невеличкий буфет, де продають лише хлібобулочні вироби. Від пекарні приїжджає невеликий фургон, у школу заносять булки і продають за смішними цінами.

Харчування у німецьких школах. У їдальнях немає такої системи, як в Україні, що можна зайти щось придбати. Є повноцінні обіди, які коштують 3,8 євро (близько 167 гривень). Це суп, друга страва, салати без майонезів, просто овочі та десерт. Є багато місцевих страв, а також інтернаціональні – лазанья, болоньєзе, грецькі страви. Українську кухню поки не впровадили.

Як повідомляв OBOZ.UA, раніше Поліна Новікова розповіла, що у системі освіти Німеччини панує принцип дитиноцентризму і створюються оптимальні умови для розвитку й реалізації кожного учня. Водночас навантаження на школярів менше, ніж в Україні, і вони мають достатньо часу як на уроки, так і на розваги.

Exit mobile version