Як відомо, для виїзду за кордон українцям необхідно мати чинний закордонний паспорт. У деяких випадках громадяни України обирають продовження терміну дії паспорта замість його повної заміни. Проте, відповідно до нових вимог країн Шенгенської зони, продовжений паспорт може не бути прийнятим для в’їзду на територію ЄС. Посольство України в Австрії роз’яснило, в яких випадках можна використовувати документ із продовженим терміном дії.
про це повідомляє “ФАКТ”.
Продовжений закордонний паспорт: що змінилося
За новими правилами, країни Шенгенської зони більше не визнають паспорти, термін дії яких було продовжено, як чинні документи для перетину кордону. Це означає, що українці, які мають продовжені паспорти, можуть стикнутися з відмовою у в’їзді.
“Відповідно до нових правил перетину кордонів країн Шенгенської зони, закордонний паспорт із продовженим терміном дії не є дійсним документом для в’їзду до країн Шенгену. Виняток можуть становити лише громадяни третіх країн, які є резидентами країн Шенгенської зони або мають довгострокову візу, за умови, що вони мають на меті в’їзд на територію країни Шенгенської зони, яка видала посвідку на проживання або довгострокову візу. Тобто право в’їзду цієї категорії громадян на територію країн Шенгенської зони не є безумовним, оскільки залежить від волі чиновника або представника авіакомпанії.
Тому хотілося б порадити зазначеній вище категорії громадян все-таки отримувати нові закордонні паспорти безпосередньо в Україні перед поверненням у країну Шенгенської зони, резидентами якої вони є, або отримати нові закордонні паспорти у консульських відділах посольств України за кордоном або у відповідних консульствах України.
Що стосується громадян – резидентів України, слід відмітити, що посольства країн-членів Шенгенської зони, які розташовані на території України, швидше не приймуть у них продовжений закордонний паспорт під час вирішення питання видачі візи.
Якщо мова йде про підтвердження законності Вашого перебування за кордоном за дійсним закордонним паспортом, в умовах дії воєнного стану в Україні, просимо керуватися наступним алгоритмом.
Виняток можуть становити лише ті особи, які є резидентами країн Шенгенської зони або мають довгострокову візу. Однак навіть у цьому випадку дозвіл на в’їзд залежить від рішення прикордонних служб або представників авіакомпаній. Це означає, що така можливість не є гарантованою”, – йдеться в роз’ясненні посольства.
Що робити громадянам України з продовженим паспортом
У зв’язку зі змінами у правилах, громадяни України, які є резидентами країн Шенгенської зони, перед поверненням мають отримати новий закордонний паспорт. Це можна зробити:
- безпосередньо в Україні;
- у консульських відділах посольств України за кордоном;
- у відповідних консульствах України.
Також варто зазначити, що посольства країн Шенгенської зони, які розташовані в Україні, можуть відмовити у видачі візи особам, які подають документи з продовженим паспортом.
Як продовжити термін дії закордонного паспорта
Продовження терміну дії паспорта є безкоштовною консульською послугою, яку можна отримати у відповідних дипустановах. Подати документи можна у порядку живої черги у прийомні години дипустанови, з 09:00 до 12:30.
За чинним законодавством, таку процедуру можна здійснити не раніше, ніж за 2 місяці до закінчення строку дії паспорта. В рамках цієї процедури консульський працівник наносить офіційний напис про продовження дії документа на 5 років.
Для продовження дії паспорта необхідно подати такі документи:
- оригінал паспорта та його копію;
- для продовження паспорта дитини – свідоцтво про народження дитини та його копію.
Отже, якщо ваш закордонний паспорт добігає кінця терміну дії, рекомендується заздалегідь оформити новий документ. Зміни у правилах перетину кордону означають, що подорож із продовженим паспортом може стати неможливою. Тому, щоб уникнути проблем на кордоні, варто завчасно подбати про оновлення документа у відповідних органах.