Отримати грант або стипендії для навчання за кордоном не так важко, як може здаватися. Освіта в Європі — досить доступна, особливо, якщо володіти місцевою мовою. Багато університетів у різних країнах навіть заохочують студентів навчатися саме в їхній установі. Також надання грантів варіюється від країни до країни.
Для вступу до вишів у Європі необхідно мати високі академічні результати. Перед тим, як розпочати пошук вищого навчального закладу, необхідно оцінити можливість отримання стипендії за наступними факторами:
- успішність у школі, середній бал атестата. Якщо плануєте вступати до магістратури чи докторантури, то, відповідно, успішність у навчанні при отриманні попередньої освіти;
- знання місцевої мови в омріяній країні здобуття освіти;
- наукові роботи на тему майбутньої спеціалізації;
- переконливість мети для навчання зі стипендією, вміння показати мотивацію для листа.
Державні програми навчання за кордоном
Навчання за кордоном — цілком реальна можливість, яка доступна не тільки багатіям. Аби претендувати на грошову допомогу для навчання за кордоном, доведеться добре опанувати іноземну мову та показати високі академічні результати.
Є багато програм, які пропонують гранти — це сума, якою іноземний уряд, університет, освітній фонд або яка-небудь інша установа спонсорує студента. Іноді гранти покривають лише навчання, а іноді — усі витрати (витрати на житло, власне навчання, дорогу). Грант можливо отримати як на короткий термін (місяць, пів року), так і на досить тривалий (до 3-х років).
Як знайти грант?
Перед тим, як розпочати боротьбу за грант, видання Ukrrain рекомендує вступникам самостійно оцінити свої шанси за такими критеріями:
- ви обрали для подачі документів програму, що відповідає вашому досвіду та вже отриманим знанням. Не слід намагатися змінити свою спеціалізацію в процесі отримання гранту;
- ви можете похвалитися відмінною або дуже гарною успішністю у виші або школі;
- ви добре володієте мовою, якою викладають в бажаному навчальному закладі;
- у вас в активі є наукові роботи чи диплом по обраній спеціалізації;
- ви можете навести переконливі аргументи щодо цінності вас як фахівця для розвитку наукових, культурних та інших зв’язків країни-грантодавця та України;
- ви впевнені у своїх силах та успіху.
Якщо у більшості випадків відповідь “так”, то у вас високі шанси на отримання гранту на навчання за кордоном.
Державні програми навчання за кордоном
Німеччина
Вища освіта в Німеччині є безкоштовною, причому як для місцевих, так і для іноземних студентів. Державне агентство DAAD надає до 60 тисяч стипендій та грантів на навчання в Німеччині за різними спеціальностями кожен рік. На їхньому сайті можна знайти не лише велику кількість програм для представників всіх спеціальностей, але й допомогу з оформленням документів та складанням іспитів для вступу.
Ресурс Copernicus Stipendium може допомогти тим, хто є студентом/студенткою одного з вишів України, але має бажання та можливість продовжити навчання в Берліні, Гамбурзі або Мюнхені.
Франція
Доступні стипендії на програми магістратури або післядипломної освіти для випускників українських вишів. Перевага віддається інженерним спеціальностям. Існують державні програми Campus France, які видають гранти на таку освіту у Франції. Також є сервіс ÉTUDIANTS, де періодично оновлюються пропозиції стипендіальних програм. А зручний поділ на категорії за цим посиланням зробить пошук набагато легшим.
Магістрантам та аспірантам можна звернутися на ресурс Association Bernard Gregory, де зібрані програми навчання для тих, хто планує здобувати вищий ступінь навчання. Переважно, на ньому висвітлюються пропозиції від французьких університетів, проте можна знайти й оголошення від бельгійських чи німецьких вишів.
Чехія та Польща
Ці країни приймають найбільше студентів з України. Освіта тут і дешевша, і доволі якісна. Навчання в університетах Чехії — безплатне за умови знання чеської мови та успішно складених іспитів. Крім того, гранти на навчання у Польщі пропонують в рамках програм для молодих вчених, програми Gaude Polonia (гуманітарної) або програми ім. Кіркланда (економіка, культурологія).
У Чехії можливе одержання гранту на навчання від Вишеградського Фонду або від Erasmus Mundus.
Велика Британія
Тут досить висока плата за навчання, тому гранти є радше знижкою на навчання. Витрати на життя прийдеться покривати власним коштом. Попри це чимало молодих людей згодні на пропоновані гранти у Велику Британію за програмою Chevening та іншими.
Китай
Азійська країна досить щедра на стипендії, урядові стипендіальні програми часто включають рік вивчення мови. Повна стипендія оплачує навчання, проживання, страхування та навіть поточні витрати. Також можна отримати грант лише на вивчення мови на пів року чи рік. Є можливість подаватися безпосередньо через університет. Більше про стипендії — на сайті Chinese Government Scholarship.
Портали для пошуку стипендіальних програм в Європі та світі
Erasmus Mundus, Erasmus+ — програми, які пропонують стипендії, що покривають витрати на участь у програмі, проїзд і забезпечують проживання. Програма Erasmus Mundus надає величезну кількість грантів для всіх можливих спеціальностей, значна частина яких — на тривалий термін, із можливістю отримання диплома ЄС або післядипломної освіти.
Global Scholarships — платформа для іноземних студентів для пошуку стипендій по всьому світу. Місія проєкту полягає в тому, щоб надати іноземним студентам доступний спосіб пошуку та пошуку вичерпної, точної та оновленої інформації про стипендії. На сайті працює система пошуку стипендій, де іноземні студенти можуть фільтрувати такі критерії, як ступінь, предмет, національність і терміни отримання стипендії.
Існують також можливості для студентів з Європи навчатися в партнерських вищих навчальних закладах в інших частинах світу. Щоб отримати право, треба навчатися у вищому навчальному закладі, який є частиною програми Erasmus+. Запитайте у своєму університеті.
Scholarshipportal — це база даних, яка представляє понад 1000 стипендій, доступних у Європі та за її межами. Виберіть потрібний рівень навчання, країну, з якої ви перебуваєте, і місце, де ви хочете навчатися, щоб побачити стипендії, які відповідають вашому профілю.
Вебсайт EURAXESS ділиться інформацією про схеми фінансування в Європі наукових посад, стипендій і докторантури. Відкрийте для себе національні портали EURAXESS, щоб отримати детальнішу інформацію про можливості в кожній країні.
Крім перерахованих вище можливостей, багато університетів, науково-дослідних інститутів і вищих навчальних закладів пропонують власні стипендії та фінансову підтримку. Перегляньте їхні вебсайти, щоб побачити, які можливості пропонують.
Джерела: European Commission, kosht.media, proukrainu.blesk.cz.