Вівторок, 20 Травня, 2025
  • Аналітика
  • Відновлення
  • Гранти і можливості
  • ДеФакто
  • Мотиваційні відео
#Повернення
Нічого не знайдено
Дивтися все
  • Головна
  • Новини
  • Офіційно
  • Проблеми
  • Поради
  • Історії
#Повернення
Нічого не знайдено
Дивтися все
Соціологічне дослідження: Чи повернуться в Україну біженці після завершення війни?

Фото: UN Women / Aurel Obreja

Соціологічне дослідження: Чи повернуться в Україну біженці після завершення війни?

Редактор від Редактор
18 Вересня, 2023
в Аналітика, Важливе
0 0
0
23
ПЕРЕЛЯДІВ
Поширити у FacebookПоширити у TwitterПоширити у LinkedIn

Аби відповісти на ці питання, Лабораторія законодавчих ініціатив провела комплексне дослідження біженців, яке тривало з грудня 2022 року до липня 2023 року. У липні 2023 року було опитано 1032 біженці віком від 18 років – 910 з них виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року через початок повномасштабної війни, 122 – з січня по 23 лютого 2022 року. Польовий етап було проведено в 3 хвилі: перша та друга передбачала глибинні інтервʼю з біженцями, а третя – опитування біженців за кордоном, яке здійснювала соціологічна компанія InfoSapiens. Основні результати дослідження – далі.

Чи планують біженці повертатися в Україну після завершення війни?

Загалом, відповіді респондентів на це запитання можна проілюструвати отриманими статистичними даними:

  • 70% респондентів оцінили ймовірність свого повернення до завершення війни у менш як 51 бал за 100-бальною шкалою, тобто вони точно або радше не повернуться в Україну до завершення війни. 67% респондентів оцінили ймовірність свого повернення після завершення війни у більш як 50 балів, тобто вони точно або радше повернуться в Україну після завершення війни.
  • У регіональному розрізі, точно не планує повертатися до України до завершення війни кожен третій опитаний зі Сходу України (33%) та кожен четвертий із Півдня (25%).
  • Найменший відсоток тих, хто точно не планують повертатися в Україну до завершення війни, серед опитаних із Заходу України (6%).
  • Чинником, який найбільше впливає на рішення повернутися в Україну як до, так і після завершення війни, є оцінка якості життя у країні перебування – те, як опитані оцінюють послуги та можливості, доступні в країні перебування (29 та 43% відповідно). Тобто що вище біженці оцінюють якість життя у країні перебування порівняно з Україною, то нижча ймовірність їх повернення додому. 
  • Близько 70% опитаних по поверненні в Україну планують повернутися саме до того населеного пункту, звідки виїхали. Ще 13% (повернення до завершення війни) та 20% (повернення після завершення війни) готові після свого повернення змінити місце проживання. 

За цими даними можна побачити, що ймовірність повернення біженців в Україну майже вдвічі вища після завершення війни. Водночас високий відсоток тих, хто точно не планують повертатися в Україну з-за кордону зі східних і південних регіонів країни, можна пояснити веденням бойових дій у цих регіонах або ж окупацією населених пунктів. 

Важливими, в контексті майбутньої відбудови та відновлення, є дані щодо того, куди планують повертатися біженці. Щодо відносно непостраждалих Києва, Заходу, Півночі, та Центра все досить передбачувано та зрозуміло – троє з чотирьох опитаних з цих регіонів точно повернуться до себе додому. Тобто глобального перерозподілу населення після повернення біженців там не передбачається. А от щодо Півдня та Сходу ситуація інша. Дві третини опитаних з Півдня планують повернутися додому, а ще одна третина поки не вирішила або розглядає варіант переїзду в інший населений пункт. А от на Сході перерозподіл населення буде значний – лише половина опитаних точно налаштована повертатися додому. Інші в цьому не так упевнені. Тому значна частина населених пунктів Сходу буде мати справу з демографічними проблемами навіть після завершення війни. Це, у свою чергу, ще сильніше ускладнює процес їх відбудови.

Ми здійснили економетричне моделювання – якщо уявити рішення про повернення біженців як 100%, то відсотки можуть бути розкладені на досить конкретні складові – фактори, які впливають на це рішення. Ці фактори мають різну вагу – якісь більше впливають на рішення про повернення, а якісь менше. 

Як не дивно, найменше впливає оцінка біженцями того, коли, як і чим закінчиться війна – вага цього фактору складає лише 12% до закінчення війни та 13% після. Дещо впливовішими є “магніти” біженців в Україні – те, які родинні, соціальні та матеріальні звʼязки залишилися в них на Батьківщині. Найбільше вони важать саме до завершення війни. Вага українських “магнітів” – 21% ДО закінчення війни та 12% після. А от “магніти” біженців у країні перебування вагоміші після війни – те, які родинні, соціальні та матеріальні звʼязки є в них за кордоном, визначають 19% рішення про повернення до закінчення війни та 15% після. Перспектива втратити пільги, зайнятість, соціальні звʼязки, статус в країні перебування вагоміша, ніж закордонні “магніти”, і визначає 20% рішення про повернення до закінчення війни та 16% після. А найбільш вагомою серед усіх факторів виявилася оцінка якості життя закордоном – те, як біженці оцінюють послуги та можливості в країні перебування. Вага цього фактору складає 29% до завершення війни та 43% після. Це найбільші показники серед усіх факторів і до, і після війни. 

Тобто саме якість життя, а не безпека найсильніше визначає, повернуться біженці чи залишаться закордоном.

Крім того, за даними дослідження, повертатися в Україну навіть до завершення війни більш схильні ті респонденти, які до початку повномасштабної війни мали краще матеріальне становище в Україні, порівняно з ситуацією за кордоном: 44,2% тих, хто точно повернеться в Україну до завершення війни, вказали, що їхнє матеріальне становище тою чи іншою мірою гірше, ніж було до війни в Україні, і 32,3% – тих, у кого матеріальне становище за кордоном покращилося, порівняно з ситуацією в Україні. 

Відповідно, залишатися за кордоном до завершення війни більш схильні ті, у кого це матеріальне становище покращилося порівняно з тим, яке було в Україні до початку війни. 

Половина опитаних, які планують залишатися за кордоном (54,6%) зазначили, що матеріальний стан у них кращий, ніж був в Україні до війни, а чверть (26,1%) – що фінансова ситуація порівняно погіршилась.  

Які умови повернення біженців в Україну?

Загалом серед трьох основних умов повернення в Україну респонденти зазначили припинення бойових дій, обстрілів і завершення війни (34%), наявність роботи і гідної заробітної плати (32%), ефективну боротьбу з корупцією в країні (20%). 

“Як тільки буде зрозуміло, що воєнних дій там, де ми живемо, не буде, і вони [росіяни] якось відійдуть, буде якась більша безпека від обстрілів, – ми збираємося повернутися до України”. Респондент, 65 років, виїхав зі Слов’янська до Великої Британії”. Респондент, 65 років, виїхав зі Слов’янська до Великої Британії

“Якщо буде все добре, і вони [росіяни] підуть, то я в Херсоні буду працювати, там повно роботи педагогом. Ну а чому ні?” Респондентка, 41 рік, виїхала з Херсона до Польщі

Серед умов, які могли б посприяти рішенню повернутися в Україну, було виокремлено такі:

  • Повне припинення бойових дій на фронті (43%).
  • Покращення якості життя в Україні (42%).
  • Відновлення економіки України (39%).
  • Припинення ракетних обстрілів і повітряних тривог (35%).
  • Наявність роботи в Україні (30%).
  • Вступ України до НАТО (28%).
  • Повернення України до кордонів 1991 року (21%).

Отже, основними факторами повернення українців з-за кордону є завершення бойових дій і відновлення територіальної цілісності країни, а також ефективний процес відбудови та відновлення економіки. 

Ці висновки також підтверджують відповіді щодо факторів, які зупиняють від повернення в Україну – економічна нестабільність і падіння загальної якості життя, а також імовірність поновлення бойових дій і нападу Росії на Україну.

Які причини й обставини виїзду за кордон?

Для того, щоб зрозуміти причини виїзду біженців за кордон, варто звернутися до статистичних даних, які описують узагальнений “портрет респондентів”:

  • 98% респондентів або зіткнулися з негативними наслідками війни, або ж боялися з ними зіткнутися. 
  • Майже половина респондентів виїхала з України разом із дітьми (47,3%).
  • Для тих, хто виїхав з України вже після початку повномасштабної війни, основними причинами для виїзду стали обстріли їхніх населених пунктів (34%), шкода психічному здоров’ю (33,5%), ракетні удари по сусідніх населених пунктах (21%), а також окупація (20%).
  • Більшість респондентів (61,9%) прийняли рішення виїхати саме за кордон, а не в відносно безпечні регіони України через страх поширення бойових дій на західні регіони країни, відсутність близьких або друзів там, складнощі з пошуком роботи та житла, а також кращі соціальні гарантії за кордоном. 

Тобто саме питання особистої безпеки і безпеки близьких та загроза окупації стали ключовими причинами для виїзду за кордон. За відповідями респондентів, саме цей страх і невідомість щодо подальшого розвитку подій на фронті стали рушієм для швидкого прийняття рішення про виїзд.

“Дуже просто я прийняла рішення про за кордон. Коли зайшли на танках колонна, диверсійно-розвідувальна група росіян, коли вони зайшли на Берестейську з Київської області й почали їхати по проспекту Перемоги, мені стало зрозуміло, що треба тікати максимально швидко. Бо рівень небезпечності на той момент, як я бачила, був максимальний. У мене був дуже високий рівень тривожності, я була абсолютно недієздатна, тому я зрозуміла, що треба тікати”. Респондентка, 25 років, виїхала з Києва до Німеччини

Очікування біженців з України щодо завершення війни

Більшість респондентів (70%) вірять у перемогу України, хоча також зазначають про велику ціну та людські втрати, спричинені війною. Кожен другий (49%) серед опитаних вважає, що війна закінчиться поверненням Україні всіх тимчасово окупованих територій і відновленням кордонів 1991 року.

43% вірять у тривале відновлення України з наданням необхідних гарантій безпеки. Крім того, саме завершення бойових дій і  відновлення територіальної цілісності України є умовою повернення після завершення війни для більш ніж 40% опитаних. Водночас в питанні прогнозування завершення війни опитані були доволі стриманими: кожен п’ятий респондент очікує завершення війни до весни 2024 року (20%), більш ніж третина опитаних – протягом весни-осені 2024 року (37%), інші – до весни 2025 року або ще пізніше (42%).

Наразі важко прогнозувати, коли українські біженці повноцінно зможуть повернутися додому. Попри це, дослідження показало, що більшість із них планують повернутися в Україну після завершення війни та розвивати своє подальше життя тут. 


Повне дослідження «Становище українських біженців за кордоном та їхні плани щодо повернення в Україну» буде опубліковано скоро на вебсайті Лабораторії законодавчих ініціатив. 

Ця стаття підготовлена у рамках проєкту «Громадянське суспільство для післявоєнного відновлення України та готовності до ЄС», який реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Джерело: Лабораторія законодавчих ініціатив

Наступна
Дослідження «З Польщі до Німеччини. Нові тенденції міграції українських біженців»

Дослідження «З Польщі до Німеччини. Нові тенденції міграції українських біженців»

Please login to join discussion

Останні публікації

  • У Плзні проведуть чесько-український пікнік «Слов’янські джерела» 20 Травня, 2025
  • У Єврокомісії спрогнозували, коли українські біженці почнуть масово повертатися додому 20 Травня, 2025
  • У Кишиневі понад 43 тисячі біженців з України отримали статус тимчасового захисту 20 Травня, 2025
  • У ЄС погодили скасування штампів на кордонах Шенгену 20 Травня, 2025
  • Польща – Україна: за наше та ваше майбутнє 20 Травня, 2025

ВАЖЛИВЕ

Буданов у День Матері: “З-поміж усіх знань найнадійніше в пам’яті – номер телефону рідної”
Важливе

Буданов у День Матері: “З-поміж усіх знань найнадійніше в пам’яті – номер телефону рідної”

11 Травня, 2025
0

Керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов звернувся до українців з нагоди Дня Матері. Про це повідомляє сайт...

Читати більшеDetails

ДЕФАКТО

Ініціатива про “повернення українських біженців з Нідерландів додому” належить партії, яка має 7 місць з 150
ДеФакто

Ініціатива про “повернення українських біженців з Нідерландів додому” належить партії, яка має 7 місць з 150

31 Січня, 2024
0

Низка ЗМІ опублікувало новину, що "Нідерланди обговорюють повернення українських біженців до безпечних зон у рідній країні". "Ми не можемо прийняти...

Читати більшеDetails

ПОРАДИ

Без польської мови, але з дипломом: як українцям у Польщі здобути освіту англійською
Польща

Без польської мови, але з дипломом: як українцям у Польщі здобути освіту англійською

19 Травня, 2025
0

У Польщі можна здобути освіту навіть без знань польської мови. Низка університетів пропонують англомовні навчальні програми, втім вони значно дорожчі...

Читати більшеDetails
#Повернення

Copyright © 2023 Фонд сприяння демократії та Фонд Ганнса Зайделя в Україні

Навігація по сайту

  • Аналітика
  • Відновлення
  • Гранти і можливості
  • ДеФакто
  • Мотиваційні відео

Ми в соцмережах

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Нічого не знайдено
Дивтися все
  • Головна
  • Новини
  • Офіційно
  • Проблеми
  • Поради
  • Історії

Copyright © 2023 Фонд сприяння демократії та Фонд Ганнса Зайделя в Україні

Go to mobile version