Багато українських біженців повертаються додому з країн Заходу не в останню чергу через дорожнечу та високу вартість життя в порівнянні з Батьківщиною.
Чимало українських мігрантів, які прибули в Канаду після початку російського вторгнення, повертаються додому в Україну, а дехто – шукає інші країни для проживання. Від початку війни до Канади прибули 200 тис. українців, але вартість життя на північноамериканському континенті для багатьох виявилася не по кишені.
40% нових українських біженців оселяється у провінції Онтаріо (найбільші міста – Торонто та Оттава), 21% –в Альберті (Калгарі, Едмонтон), 10% – у Манітобі (Вінніпег). Найбільшими труднощами для наших співвітчизників закордоном стали підвищення цін, дорога вартість житла, труднощі з доступом до системи охорони здоров’я, безробіття. Часто українські іммігранти не можуть знайти кошти на дуже високу оренду житла і, будучи без роботи та без грошей – повертаються в Україну, де все звично і значно дешевше.
Дослідницька компанія Urbanation зазначає, що восени середня ціна оренди житла в Канаді підвищилась до рекордних 2,15 тис. канадських доларів, що на 11% більше, аніж минулого року. Вартість житла у Торонто – 2,61 тис. канадських доларів, що становить майже повний дохід до оподаткування працівника, який працює повний робочий день за мінімальну зарплату.
Багато українських мігрантів в Канаді змушені працювати на кількох роботах 7 днів на тиждень щоб сплачувати рахунки. До того ж в країні суттєво зростають ціни: вартість продуктів у вересні зросла на 5,8% порівняно з минулим роком, а бензин – на 7,5%.
Андрій Зав’ялов, працівник Українсько-канадської соціальної служби Торонто зазначає, що найменше знайомих 15 українців, повернулися на Батьківщину найчастіше через високі витрати. Чимало українців виявляються розчарованими зростанням вартості житла та безробіттям.
Влада Канади обіцяє боротися з економічною стагнацією за допомогою пом’якшення імміграційної політики та передбачає щорічну видачу майже пів мільйона нових дозволів на постійне проживання в країні. Однак для багатьох українців, котрі втекли від війни і не мають ані значних заощаджень, ані доброго володіння мовою, ані можливості доступу до престижної роботи, такі політичні ініціативи не надто оптимістичні. До того ж Канада не єдина країна, звідки повернулася частина українських мігрантів через дорожнечу.
За даними Міжнародної організації з міграції станом на серпень 2023 року 2,4 млн українців, які виїхали за кордон – вже повернулися. Приблизно 50% українських біженців уже вдома. У проведених опитуваннях на прикордонних пунктах пропуску з 1 липня по 30 вересня 2023 з’ясовано, що українці, котрі поверталися додому, зазначили серед причини повернення: возз’єднання з родиною, тугу за домівкою, медичні послуги, поновлення документів.
До цього варто додати також й усвідомлення значно більшої, аніж в Україні вартості життя, дорогих послуг закордоном, високих цін на обслуговування авто, здобуття освіти, охорони здоров’я, труднощі працевлаштування на добре оплачувану роботу і тд. Чимало українських мігрантів переконуються, що раніше сприймали країни Заходу крізь рожеві окуляри і не думали, що в України є так багато переваг в порівнянні з державами, котрі вважаються успішними і багатими.
Автор: Валерій Майданюк